Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 6.5 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 6.5 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı.

Saat 12.04 sularında merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevredeki illerde de hissedilirken yerin 6,59 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Bunun yanı sıra özellikle Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa’dan da hissedildi.

Kandilli Rasathanesi ise yaptığı açıklamada depremin büyüklüğünü 5.5 ve derinliğini de 5 kilometre olarak açıkladı.

Vatandaşlar yaşanan depremden dolayı panik yaşarken, kentteki bazı ağır hasarlı binalar da yıkıldı. Diğer bir yandan da deprem anında ağır hasarlı bir binadan eşya alan baba ile kızın da enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

Son bilgilere göre ağır hasarlı bazı binalar yıkıldı ve bir fabrika kısmen çöktü

Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, depremden dolayı binaların yıkıldığına dair açıklamalar yaptı. Habertürk’e açıklama yapan Çınar, an itibari ile bazı binaların da yıkıldığı haberlerinin geldiğini aktardı.

Merkeze yakın olmasıyla çok şiddetli hissettiklerini belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı, ağır hasarlı binalara girilmemesi konusunda daha öncelerde uyarılarda bulunduklarını ama her taraftan da net bilgiler alamadıklarını aktardı. Başkan Çınar, durumla ilgili gelen haberleri teyit etmeye çalıştıklarını belirtti.

Son değerlendirmelere göre, yaşanan depremde Dulkadiroğlu ilçesinin Karacasu Mahallesi’nde bulunan daha önce hasar gören 2 katlı metal muftak eşyası üretimi yapan fabrika kısmen çöktü. Alınan son bilgilere göre ise fabrikadaki ürünleri boşaltmaya çalışan 9 kişinin içeride depreme yakalandığı ve 4 işçinin kaçarak kurtulduğu belirtildi. Durumun haber verilmesi ile de AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Ekipler enkaz altında kalan bir işçinin cansız bedenini çıkarırken 4 kişi de yaralı kurtularak hastaneye sevk edildi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremden sonra yaptığı açıklamada tüm ekiplerin teyakkuzda olduğunu ifade ederken saha çalışmalarının da devam ettiğinin de altını çizdi. Bununla beraber AFAD Başkanı Sezer, 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında saha tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binaların olduğunu tespit ettiklerini ve arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye hızlıca sevk edildiğini, bu ekiplerin de hızlıca çalışmalara başladıklarının bilgisini verdi.

AFAD son açıklamalarda 5.6 şiddetinde yaşanan depremde 1 kişinin öldüğünü ve 69 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Öte yandan AFAD Başkanı Sezer deprem sonrasında bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi ve riskli binaların etrafında bulunulmamasının önem arz ettiğini duyurdu.