Taşkesenli ailesi dosyası sonrası gözlerin çevirildiği borsada yeni yeni bomba bankalar ile ortaya çıkmıştı ki bir bankanın daha alımları ortaya çıktı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Önce ünlü ekonomistlerden Remzi Özdemir'in "13 Eylül’de endeks tüm zamanların en yüksek rakamına yani 3 bin 715’e ulaştığında Akbank hisse senedine beklenmedik satış geldi. Ardı arkası kesilmeyen satış önce açığa yapıldığı düşünüldü. Piyasa oyuncuları ısrarla gelen satışları karşıladı. Günün sonunda 8 milyon lot satış yapılmıştı. Hem de Akbank’ın gördüğü en yüksek fiyattan.. 18.94 gibi zirve fiyattan satışın gerçeği seansın bitiminden hemen sonra KAP’a düşen bir haberle ortaya çıktı." sözleri ile gözler Akbank'a çevirilmişti.

Borsada Yeni Skandal Bankalardan Geldi! Kuvva Gıda Kimin? Veysi Kaynak Kimdir? Ziraat Ve Diğer Bankalarda Neler

Sonra ise daha da sansasyonel olarak Varlık Fonu bünyesindeki Ziraat Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanvekili olan AKP'li Veysi Kaynak'ın da borsa da oynadığı ve şirketinin hisselerinin 1 yılda yüzde 274 arttığı ortaya çıkmıştı.

Zira Veysi Kaynak'ın güncel konumu itibari ile "Ekonomik kararlara ilk elden ulaşabilen üst düzey bir kamu bankası yöneticisinin borsada oynaması etik mi?" soru akıllara takılmıştı.

Bu arada Veysi Kaynak AKP döneminin eski Adalet Bakanı yardımcılığından Başbakan Yardımcılığına kadar yükselmiş ve sonrasın da ise Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanvekili makamına getirilen bir isim olarak da borsa dosyasında dikkat çekmişti.

Halkbank, Vakıfbank, Ziraat… Kamu bankası yöneticileri: AKP'li eski vekiller, eski milli güreşçiler, üçüncü görevine getirilenler, hızla yükselen bürokratlar | Gazete Rüzgârlı

Borsa dosyasına son olarak ise Halkbank girdi. Halkbank'ın 2 ay önce 4 lira olan kendi hissesini 8 liradan aldığı belegeler eşliğinde ortaya çıkınca sorular da çoğaldı.

Zira Halkbank'ın 4 lira olan kendi hissesini 8 liradan aldığı ortaya çıkması, bankanın bu hamlesiyle terste kalan manipülatörün de imdadına koşulduğu anlamına geliyordu.

Son günlerde bankacılık hisselerinin borsada yükseliş trendinde olması dikkat çekmiş ve yukarı yönlü trend terse dönünce de Borsa İstanbul'da devre kesici devreye girmişti.

GazetEreğli -| - DEVLETİN BANKASI HALKBANK'I AKP BAYRAKLARIYLA DONATTILAR - Politika

Ancak, Halkbank tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platforumu'na (KAP) yapılan açıklama, borsa tarihinin en büyük manipülasyonunu gözler önüne serdi ve Paramedya'nın aktardığına göre, Halkbank'ın hisse senedini 4 liradan 14 liraya yükselten ve terse gelen manipülatörün tabandaki hisselerinin Halkbank tarafından alındığı ortaya çıktı.

Borsada taban olan hisse senedinde Halk Bankası yoğun alıcı olarak görünüyordu ve dün akşam saatlerinde KAP’a düşen bir haber söz konusu alımın banka tarafından yapıldığını ortaya çıkarttı.

Şaşkına çeviren durum şöyleydi; Halkbank 8.8 milyon lot kendi hisse senedini satın aldı ve bu alımla birlikte teminat sorunu yaşayan aracı kurum da kurtulmuş oldu.

Nureddin Nebati'den Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt

İşte bankanın KAP'a yaptığı açıklamanın belgesi: