Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü gıda ürünlerinde KDV nin yüzde 1’e düşürülmesi kararını imzalamıştı. Pazartesi günü marketlerin bu konuda atacağı adımlar merakla bekleniyordu. Peki, KDV indirimi market raflarına yansıdı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü canlı yayına katıldığı toplantıda gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi kararını onaylamıştı. Bu kararın ardından Market raflarındaki ürünlerin fiyatlarında yapılacak olan indirimler merakla beklenmeye başlamıştı. Pazartesi gününün gelmesi ile birlikte marketlerden peş peşe açıklamalar da gelmeye başladı. Migros, Happy Center, Şok Market gibi marketler bugün fiyat indirimi yaptıklarını duyurdu.

Fiyat indirimi yapmayanlara ağır cezalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KDV indirimi açıklaması sonrasında konuşan Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati, indirimleri takip etmek için yeni bir uygulamanın Yolda olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da KDV indirimine etiketlere yansıtmayanlara ağır cezalar uygulanacağını dile getirmişti. Cumhurbaşkanlığı kararı ile 8’den yüzde 1’e inen KDV'nin ardından gözler şimdi Market zincirlerinden.

market-zincirlerinde-kdv-indirimi-basladi-mi-bim-sok-a101-migros-pespese-acikladi-3

Migros 20 binin üzerinde ürüne indirim yaptı

Alınan KDV indirimi kararı sonrasında ilk açıklama dev Market zinciri Migros'tan geldi. Sosyal medya hesaplarından yeni bir duyuru yayınlayan Migros Market KDV indirimi ile birlikte 20000 üründe fiyatların düştüğünü buyurdu. Migros'un sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada Şu ifadeler kullanıldı; “Değerli müşterilerimiz, Cumhurbaşkanlığı tarafından gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi açıklaması ardından 20 binin üzerinde ürünümüzün fiyatı bu doğrultuda indirilmiştir. Ayrıca Migros olarak KDV indirimine ek aile bütçesine iyi gelecek yüzlerce temel gıda ürünlerinde geçerli birçok kampanyamızla en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünlerle hizmet vermeye devam edeceğiz”

Şok Market'ten KDV indirimi duyurusu

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılan KDV indirimi sonrasında bir duyurudur Şok Market'ten geldi. Şok Market KDV indiriminin ardından raflarındaki yüzlerce ürünün fiyatını değiştirdiğini açıkladı. Bugün itibariyle Türkiye genelindeki bütün şok marketlerde gıda ürünlerinin fiyatı değişmiş durumda.

Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor! Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor!

Happy Center aabah saatlerinde indirime başladı

Başka bir market zinciri olan Happy Center'da KDV indirimine bu sabah saatlerinden itibaren uygulamaya koydu. Gıda ürünlerinin etiketlerini değiştiren Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimini bugün sabah saatlerinden itibaren fiyatlara yansıttık. KDV’de yapılan 7 puanlık indirim tüm etiketlerimize en az yüzde 7’lik indirim olarak yansıdı. Bazı ürünlerde biz de kendi inisiyatifimizi kullanarak daha fazla indirime gittik. Bu KDV indiriminin başta halkımıza ve ekonomimize olumlu yansıması en büyük temennimiz” diye konuştu.