ABD Kongresi UFO'lar hakkında açık bir oturum düzenlemeye hazırlanırken Mars'tan gelen bir görüntü gündemde bomba etkisi yarattı.

NASA'nın Curiosity gezgini tarafından çekildiği açıklanan fotoğraf sonrası soru işaretleri de artarda geldi.

Yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyanın en çok konuşulan konusu haline gelen fotoğraf, 7 Mayıs'ta Curiosity kameralarından biri tarafından çekildi ancak tüm yorumlara ve beklentilere rağmen NASA fotoğraf hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Fotoğrafın görselini çözmek için ortaya teoriler atılmaya başlanırken Kızıl Gezegen'deki bu kapı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

QNB Finansbank Banka Hesabınız Varsa Aman Dikkat! Sadece 6 gün kaldı ve işlem yapmayanlar var denildi QNB Finansbank Banka Hesabınız Varsa Aman Dikkat! Sadece 6 gün kaldı ve işlem yapmayanlar var denildi

Oluşan teorilerden en kabul göreni ise, kayadaki kapı şeklindeki yarık, baskı nedeniyle kesik şeklinde meydana gelen bir kırık olabileceki. Bu kırığa neden olabilecek basıncaysa Mars’taki depremlerden biri yol açmış olabilir denilirken fotoğrafın üzerinde herhangi bir ölçeklendirme bulunmaması da bu kırığın, etrafındaki kayaların ve taşların ilk başta algıladığımız gibi büyük değil, santimetrelerle ölçülebilecek kadar küçük olabileceğine de işaret ettiği söylendi.

Bununla birlikte Curiosity tarafından yakalanan grenli görüntü, kaya yüzeyindeki dikdörtgen şeklindeki bir boşluğu açıkça gösteriyorken kaçınılmaz olarak, kapı benzeri görüntüyü gören birçok kişi Kızıl Gezegen'deki uzaylı yaşamın kanıtı olarak gösteren komplo teorileri üretti.

Bilim insanlarından Imperial College London'dan Profesör Sanjeev Gupta ise Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, kapı gibi görünen dikdörtgen şeklindeki boşluğun, "normal jeolojik süreçler" yoluyla oluştuğuna dair kanıt olduğunu aöylüyor ve uzmanlara göre görüntünün kapıya bu kadar benzemesinde perspektif de devreye giriyor.

Bölgeyi tam anlamıyla keşfetmek için en az iki yıl daha gerektiği belirtiliyor.