Mazot, gübre ve tarımsal destek ödemelerinde son durum nedir? Bakan Vahit Kirişçi açıklama yaptı. Çiftçilerin merakla beklediği ödemeler bu ay hesaba yatırıldı mı? 2023 yılı mazot gübre destek miktarı ve detaylar...

Çiftçilere mazot ve gübre ihtiyacı başta olmak üzere tarımla ilgili ihtiyaçların karşılanması üzere verilen destek parası hakkında güncel gelişmeler yaşanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelen açıklamada detaylara yer verildi. Peki çiftçiler ne kadar ödeme alacak? İşte Bakan Vahit Kirişçi'den gelen açıklama...

Mazot Gübre Desteği Ödendi mi?

Bakan Kirişçi'nin sosyal medya açıklamasında ”1 milyar 653 milyon 871 bin TL tarımsal destekleme ödemesini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz.” ifadesine yer verildi. Bu gelişme sonrasında çiftçilerin hesabını kontrol ettiği biliniyor.

Tarımsal Destek Ödemesine Nasıl Başvurulur?

Bakanlık resmi internet sitesi üzerinden alınan bilgi doğrultusunda, sizler de tarımsal destek ödemesi alabilmek adına aşağıdaki şartları karşılarsanız ödeme almaya hak kazanabilirsiniz:

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

1 -Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları, kayıtlı iseler kayıtlarını yılı içerisinde güncelleştirmeleri,
2-Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak istediğine dair Başvuru Dilekçesini belirlenen süreler içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğu İl/İlçe Müdürlüklerimize vermek zorundadırlar.
3-Toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir.
4-50 dekar ve üzeri parseli olan çiftçilerimiz bu parselin gübre desteğinden yararlanabilmesi için yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırması zorunludur.
5-Çiftçilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve mazot, gübre ve toprak analizi desteği başvurularını arazilerinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne, eğer birden farklı ilçede arazileri mevcut ise ikamet ettiği ilin il/ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.