TikTok çılgınlığı her geçen gün giderek daha da artıyor. Çinli şirket, kısa bir süre içerisinde dünya devi sosyal medya platformlarını geride bırakmayı başardı.

Peki, çocuklarımızın TikTok kullanım sürelerini azaltmak için yapabileceğimiz şeyler var mı? Tüm bunları öğrenmek için işin uzmanına, sosyal medya girişimcisi Fırat Ögeday’a danıştık.

Sosyal medya girişimcisi Fırat Ögeday “TikTok oldukça masumane bir uygulama ancak gençler bu sevilen platformda oldukça fazla zaman geçiriyor” diye belirtiyor.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Uzmana göre, “TikTok denetlenmeyen bir platform ve video içeriklerinde her yaşa hitap etmeyen içerikler mevcut. Her ne kadar dans videoları ile ön plana çıkan bir platform olsa da diğer sosyal medya platformları gibi bazı zararları da yok değil.

Uygulamanın algoritmaları da kullanıcılara izledikleri videoların benzerlerini sunmaya programlanmış durumda. Yani çocuğunuz sürekli olarak benzer videoları izlemek zorunda kalıyor. Bu da gençleri sadece belirli bir konuya yönlendirerek, düşünce şekillerini o yönde oluşturuyor. Bir bakıma tek tip insan yaratmaya neden oluyor. Benzer içerikler ne kadar izlenirse, kullanıcının haber kaynağında o kadar ilgili video gösteriliyor.”

Fırat Ögeday ayrıca şunları da ekliyor, “Artık ilkokul çocuklarının bile akıllı telefonları var. Bu telefonlar artık neredeyse bir gereklilik haline dönüştü ve uygulamaların, özellikle de sosyal medyanın zararlarından kaçınmak özellikle de çocuklar için oldukça zor.”
Konu hakkında alınabilecek önlemler kendisine sorulduğunda ise özellikle ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

“Akıllı telefonlar bu kadar yaygınken, TikTok dahil çeşitli uygulamaları çocuklarınıza yasaklamanız etkin bir önlem sağlamayacaktır. Teknoloji kullanımı konusunda ebeveynlerinden daha bilgili olan çocuklar mutlaka bir yolunu bulup, uygulamalara erişim sağlıyor.

Bunun yerine çocuklarınızı bilinçlendirmeli ve uygulamaları sizin denetiminiz altında kullanmaya teşvik etmelisiniz. Çocuğunuzun telefon şifresini ve kullandığı uygulamaları mutlaka bilin. Çocuğunuzda baskı yaratmadan ve mümkünse haberi olmadan izlediği içerikleri ve kullanımını takip edin.

Ayrıca olası bir istismara maruz kalmaması için çocuğunuzla anlaşma yaparak, yeni kullanıcılar ile iletişime geçmeden önce sizden onay alması yönünde teşvik edin. Bu noktada sadece söz almaktansa, çocuğunuzu ödüllendirerek daha etkin bir şekilde teşvik edebilirsiniz.”