Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ve yıllık olarak TEFE-TÜFE enflasyon verilerini açıklıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ve yıllık olarak TEFE-TÜFE enflasyon verilerini açıklıyor. Piyasalar Kasım 2022 enflasyon oranlarının açıklanmasını yakından takip ediyor. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi ile enflasyon beklentileri belli oldu. Bu kapsamda memur maaşlarına gelecek zam oranları da merak konusu oldu. İşte detaylar…

2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi! 2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi!

Geçtiğimiz ay TÜİK aylık ve yıllık bazda enflasyon oranlarını açıklamıştı. Bu bağlamda aylık olarak %3,54 yıllık olarak da %85,51 olan enflasyon oranları açıklandı. Piyasalar merakla Kasım 2022 tarihli enflasyon oranını yakından takip ediyor. Kasım ayı enflasyon oranlarının açıklanacağı tarih de araştırılmaya başlandı. 

Kasım Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu!

TÜİK’ in açıklayacağı Kasım ayı enflasyon oranları milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Dış ve iç piyasanın yanında emekli ve memur maaşlarına gelecek zam oranlarında, özel sektör ve asgari ücret maaşlarında büyük etkisi olduğundan dolayı kasım ayı enflasyon oranları merakla bekleniyor. 

Enflasyon oranları giyim, gıda, kira ve fatura gibi birçok alanı etkilemesinden dolayı milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Öte taraftan enflasyon zamları da şekillendirdiğinden dolayı önem arz ediyor. Bu bağlamda Kasım 2022 tarihli enflasyon oranı oldukça merak ediliyor. 

Geçtiğimiz ay TÜİK enflasyon oranlarını açıklamıştı. Bu bağlamda Ekim 2022 tarihli enflasyon oranı TÜFE de %3,54 oranında arttı. Ayrıca yıllık baza baktığımız zaman da enflasyon %85,51 oranında yükseldiğini görüyoruz. Öte taraftan TÜİK’ in açıklamış olduğu verilerde ÜFE ekim ayında %7,83 oranında yükselirken yıllık olarak %157,69 oranında arttığı belirtildi. Burada vurgulanacak ana etken Finans’ ın anketine göre ekonomistler akim ayı TÜFE’ nin %3,54 artacağını ve yıllık olarak da %85,51’ e artacağını öngörerek beklentileri yakalamıştı. Ayrıca, Ekonomistler 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini de açıklamıştı. Bu bağlamda %73,88’ den %73,12’ ye gerileceği belirtildi. 

Sektör olarak baktığımız zaman açıklanan enflasyon oranları dikkate alınarak en az artış gösteren ana grup %0,36 oran ile eğitim olurken en çok artış ay %8,34 oran ile ayakkabı ve giyimde gerçekleşmişti.
Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Ocak 2023 zammı açısından Kasım 2022 enflasyon oranlarının açıklanması önemlidir. Memur ve emekli maaşlarına, asgari ücrete ve özel sektöre gelecek zam oranlarının belirlenmesi açısından kasım ayı enflasyon oranları 6 aylık veride kasım ayı oranı olan 5. adımı tamamlanacak. 

TÜİK her ayın başlarında bir önceki ayın enflasyon oranlarını açıklıyor. Dolayısı ile Kasım ayı enflasyon oranlarının da ne zaman açıklanacağı arama motorlarında sorulmaya başlandı. Bu bağlamda Kasım 2022 enflasyon oranları 5 Aralık 2022 tarihinde pazartesi günü saat 10.00’ da açıklanacağı belirtildi. 

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi ile enflasyon beklentileri belli oldu. Açıklanan verilere baktığımız zaman katılımcıların cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki ankette %67,78 oranındayken bu ankette %68,06’ a inmiş olduğunu görüyoruz. Bir yıl sonrası TÜFE beklentisi bir önceki ankette %37,34 iken bu ankette %37,47’ e çıktığı belirtilmiştir. İki yıl sonrası TÜFE beklentisine baktığımız zaman aynı anket dönemlerinde sırası ile %21,17 ve %20,76 oranında gerçekleşeceği belirtildi. 

2022 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde son altı ayın enflasyon oranları memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranları açısından ayrıca asgari ücrete yapılacak zam açısından da önem arz ediyor. Küresel piyasalarda etkili olan yüksek enflasyon oranları ekonomik krize sebep olmaya devam ediyor. Dolayısı ile gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerde yüksek enflasyon ile mücadelenin sürdüğünü ifade edebiliriz.