Son zamanlarda kirada oturmak yerine ev sahibi olmak pek çok kişi için ideal bir fikir oluyor. Fakat genel olarak günümüz koşullarında ev sahibi olabilmek için konut kredisi çekilmek zorunda kalınıyor.

Bankalar tarafından konut kredisi çekme işlemleri günümüzde belirli koşullar altında sunuluyor. Bu koşullarında temel özellikleri ise konut kredisi için başvuran kişinin düzenli bir gelirinin olması gerekir. Günümüz koşullarında çoğu zaman düzenli gelire sahip olan kişiler memur ya da emekliler oluyor. Genel olarak 2022 yılında maaşlara zamlar yüksek bir şekilde sağlandı. Günümüzde memur ve emeklilerin maaşlarında da ciddi oranda artışlar sağlandı. Konut kredisine başvurabilecek olanların sayısı maaşların artması ile arttı. Ocak 2022 itibari günümüzde konut kredisi tercihleri memur ve emekliler tarafından arttı.

Memur Maaşını Alanlar İçin Konut Kredisi İmkanı

Memur ve emekliler 2022 fiyatlarıyla en fazla kaç lira konut kredisi çekebilir ve ev alabilirler? Günümüz koşullarında memurların maaşları değişiyor. 2022 ocak yılında en düşük memur maaşı 6 bin 800 oluyor. Konut kredisi başvuru süreçlerinde bankalar maaş bordrolarına dikkat ederler. Bankalar memurlara maaşlarının yarısının üstünde olan aylık taksitlerle konut kredisi olanağını sunamazlar. Bir memur en fazla konut kredisi taksiti olarak en fazla maaşının yarısı kadar ödeme yapabilir.

Bankalar tarafından konut kredilerinde geri ödeme planları vade durumları ile hesaplanıyor. Konut kredilerinde vade sayısı artıkça genel olarak kredinin geri ödeme miktarı da artmaktadır. Günümüzde 150 bin TL konut kredisinin 36 aylık taksiti yaklaşık olarak 3 bin 200 TL oluyor. En düşük maaşı alan memurlar tarafından 150 bin TL ile konut kredisi 2022 yılında çekilebilir.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

Emeklilik Maaşını Alanlar İçin Konut Kredisi İmkanı

Günümüzde emekli olduktan sonra genel olarak konut kredisi başvuruları daha yoğun sağlanır. Genellikle emekli maaşlarının yüzde 70 kadar bankaların konut kredisi sunma hakları bulunuyor.

Günümüzde en düşük emekli maaşı ile konut kredisine başvurmak zor değildir. Konut kredisi başvuru sürecinde emeklilerde çoğu zaman maaşlarının genel durumları kontrol edilir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda son zamanlarda emeklilere özel konut kredisi kampanyalarında artış gözlenmektedir.