Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Memur ve emeklinin zam oranları da yavaş yavaş netleşmeye başladı. TÜİK verilerine göre memur ve emeklinin zam oranı ve enflasyon farkını belirleyen TÜFE 2022 yılının ilk 3 ayında yüzde 22.81 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından mart ayı enflasyon verileri Dün açıklandı. Enflasyon verilerinin belli olması ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranı ve enflasyon farkını belirleyen TÜFE’de ortaya çıktı. Tüketici fiyat endeksi, 2022 yılının ilk 3 aylık dilimi için yüzde 22,81 oldu. Enflasyonun artışı bu hızla devam ederse memur ve memur emeklisinin Temmuz zam oranı %50’lere kadar çıkacak nokta enflasyon ve 3 ayda toplam %5 ve 6 seviyelerinde kalsa bile TÜFE’nin %30’a kadar yükselmesi bekleniyor. Yani emeklinin temmuz zammı en az %30 olacak.

En az %30 zam yapılacak

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verileri ile birlikte 2022 yılının ilk 3 aylık enflasyon rakamları belli oldu. Memur ve emekli rakamlarının belli olması için ise şu anda Nisan Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 3 aylık veriler bekleniyor. Ancak Şu durumda bile Temmuz ayında memur ve emekliye yapılacak olan zam oranının %30 olacağını söylemek mümkün. Çünkü Önümüzdeki 3 ay tüfe yüzde altı da bile kalsa 6 aylık enflasyon yüzde 30'un üzerinde çıkıyor. Şu anda olağanüstü bir şey olmaması halinde Memur ve Emeklilerin zammı Temmuz ayında %30 un altına düşmeyecek.

Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı! Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı!

Enflasyon farkı ve Toplu sözleşme zammı verilecek

Memur ve memur emeklisi 2022 yılının Ocak ayında yüzde 7.5 zam almıştı. Temmuz ayında ise 6 aylık Enflasyonun %30 ya da üzeri gerçekleşmesi halinde memur ve memur emeklisine yüzde 22.5 enflasyon farkı aynı zamanda yüzde yedi Toplu sözleşme zammı verilecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları ise tüketici fiyat endeksi oranında artacak nokta şu anda beklendi tüketici fiyat endeksinin %30 un altına düşmeyeceği yönünde. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Temmuz ayında yüksek ihtimal %30 ve üzeri zam alacak.