TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası Genel Kurulu’nda liralaşma stratejisinin enflasyonda kalıcı iyileşmeyi sağlayacağını söyledi.

Merkez Bankası Genel Kurulu Ankara’da tamamlanırken, bankanın da bir meclis üyesi genel kurulu kararıyla görevden alındı. Ayrıca Genel Kurul’da Merkez Bankası’nın deprem yardımı kampanyasına bağışlamış olduğu 30 Milyar TL için de genel kurul kararı alındı.

Yapılan Genel Kurul’da kar ve zarar tablosu ile kar dağıtım tablosunun dağıtılmamasına yönelik eleştiriler de yapılırken, Başkan Şahap Kavcıoğlu, kamuoyunda sıklıkla gündeme gelen ve genel kurulda da bazı pay sahiplerini temsilen konuşan Mali Müşavir Şakir Süloğlu tarafından kendisine sorulan kur korumalı mevduat uygulamasında Merkez Bankası tarafınca ödenen miktara ilişkin herhangi bir bilgi vermemeyi tercih etti.

Ekonomi gazetesinden Mehmet Kaya’nın haberine göre, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yapılan bu uygulama ile diğer liralaşma stratejisi kapsamındaki uygulamaların bilançoda dengede olduğunu ve herhangi bir ilave yük oluşturmadığını belirtti.

Liralaşma stratejisi kapsamında uygulanan politikaların enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürmesi bekleniyor

Öte yandan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Genel Kurul’un açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, enflasyonunun genel görünümünde bir iyileşme yaşandığını ifade ederken 2022 yılının da ikinci yarısından itibaren ana eğilimde kademeli bir şekilde normalleşmenin başladığını da işaret etti. Bununla beraber, liralaşma stratejisinin enflasyonda kalıcı iyileşmeyi sağlayacağının altını çizen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, önümüzdeki dönem içerisinde liralaşma stratejisi kapsamında uygulanan politika bileşiminin sağlıklı kredi büyümesi kanalıyla finansal istikrarı ve finansman maliyeti kanalıyla da potansiyel üretimi desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Son olarak, Genel Kurul’da konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu liralaşma stratejisinin arz talep dengesine de katkı vereceğini söylerken, bu doğrultuda da fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde de iyileşme ile beraber enflasyonda da kalıcı bir düşüş sağlanacağını aktardı.