Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen ayki sürpriz 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından bugün de 100 baz puanlık indirime gidince "ipler koptu" dendi.

Türkiye'de dünya ülkelerinin tersine gerçekleştirilen politik karar ve uygulamalar ile uzun süredir artmaya devam eden döviz kurları ve beraberindeki yoksullaşma gündemden düşmezken, yapılan uyarılar Merkez Bankasın'nın yaptığı tekrar faiz indirimi ile sertleşmeye başladı.

Dünyanın en saygın kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yaklaşık iki sene önce Türkiye'yi enflasyon ve faiz politikaları karşısında uyarmış ve hatta bir "moratoryum" ilanı bile beklediklerini söylemişlerdi ki, Merkez bankasının faiz indirme kararları bu beklentiyi her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

ERTYUIO

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer de birçok uzman gibi uzun süredir dolar kurunun 30 TL'ye ulaşabileceğini söyleyerek dikkat çekiyordu ki, son faiz kararı ile birlikte sosyal medya hesabından çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Geçer en son dolar kurunun gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Aralık ayında doların 10 TL'ye düşüp 6 ay içerisinde tekrar 18 Türk Lirası'na yükselmesini hatırlatarak "Dolar 27 Aralık'ta 12 liraya geldi. Ama bu artık olmayacak. Merkez Bankası o dönem 20- 30 milyar dolarlık bir para harcamıştı. Bu maceranın toplam süreci 5 ay. 5 ay içerisinden 12 liradan tekrar 18.20 liraya çıktı." demiş ve beklediği kuru 30 TL olarak yenilemişti ki, son açıklanan faiz indirim kararı ardından şu satırları paylaşarak, durumun ciddiyetine vurgu yaptı;

"18,40 liralık #dolara şaşırmayalar dolar 30 deyince şaşırıyor!!! 12 ye küfür ediyordunuz 18 oldu, şimdi 30 a küfür ediyorsunuz 40 olunca görecem sizi…"

Adsız1