Döviz kurlarındaki yükseliş sürerken Merkez Bankası'nın kasası ise "düşüşte" rekor üstüne rekor kırıyor.

Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek! Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek!

Swap hariç net rezervi eksi 55,1 milyar dolara düşen Merkez Bankasın'da neler olduğu ise merak edilemiyor bile zira bir avuç iktidar zengini hariç geriye kalan vatandaş iğneden ipliğe yağan zamların altında resmen yaşam savaşı vermeye başladı.

Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında tarihi değer kayıplarına devam ederken Merkez Bankası'nın rezervleri hızla eriyor.

Merkez Bankası'nın brüt rezervi geçen hafta 1,6 milyar dolar düşüşle 100,33 milyar dolara gerilerken, net rezerv ise 1,9 milyar dolar düşüşle 9,6 milyar dolar oldu.

TCMB’nin yurt içi ve yurt dışındaki bankalardan swap (takas) ile ödünç aldığı döviz ve altınlar hariç tutulduğunda net rezervin geçen hafta 2,9 milyar dolar daha gerileyerek -55,1 milyar dolara kadar gerilediği görüldü.

TCMB’nin net uluslararası rezervleri, döviz piyasasına müdahaleler ve BOTAŞ başta olmak üzere KİT’lere yaptığı döviz satışları ile Ocak ortasında 20 yılın en düşük seviyesi olan 7.55 milyar dolara gerilemişti ki rezervler daha sonra ihracatçıların döviz gelirlerinin bir kısmının TCMB’ye satışı ve KKM gibi adımlarla sınırlı olarak toparlanmıştı.

TCMB verilerine göre 20 Mayıs itibarıyla 9.56 milyar dolara gerileyen net uluslararası rezervler beş haftada 9.57 milyar dolar düşüş kaydetmiş oldu ve 21 Ocak’tan bu yana en düşük değeri aldı.

YABANCILAR ÇIKIŞA DEVAM EDİYOR
Yabancıların Türk hisse ve tahvillerini satarak çıkışları devam ediyor. Geçen hafta yabancılar 603 milyon dolarlık hisse daha sattı. Bir önceki hafta da yabancılar 767 milyon dolarlık satış yapmıştı. Bir önceki hafta 298 milyon dolarlık tahvil satan yabancılar, geçen hafta da 67 milyon dolarlık satış yaptı.

YERLEŞİKLERİN DÖVİZ MEVDUATI AZALDI
Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat stoku geçen hafta 328 milyon dolarlık artışla 214,5 milyar dolara yükseldi. Ancak parite etkisinden arındırıldığında yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar dolar düştü.

Düşüş, gerçek kişilerde 150 milyon dolar, tüzel kişilerde 892 milyon dolar oldu.