Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 21 Mart Salı gününe dair hava tahmin raporunu yayınladı ve kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son hava tahmin değerlendirmelerinde yurdun kuzey ve doğusunun parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Orta Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusunun yağışlı geçeceğini ve yağışlarında genellikle yağmur ve sağanak olacağını aktardı. Ayrıca Meteoroloji, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer de kar şeklinde görüleceğini ifade etti.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Bununla beraber, 21 Mart Salı günü sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olaylarının görüleceği Meteoroloji tarafından tahmin edilirken Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde de çığ tehlikesi riskinin de bulunduğu aktarıldı.

Ordu ve Giresun çevreleri ile Samsun’un doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli yağış beklenirken, yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışına karşı da vatandaşların tedbirli olması için Meteorolojiden uyarı yapılırken ulaşımda aksamalar yaşanabileceği de ifade edildi ve fırtınaya karşı dikkatli olunması gerektiği de belirtti.

Batı ve Orta Akdeniz’in iç kesimlerinde Kuzey yönlerden kuvvetli olarak 40 ila 60 km/saat rüzgar esmesi de beklenirken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında ise çığ riski bulunmasından dolayı da tüm vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması için Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarıda bulundu.

Deprem bölgelerinde yağışlar bugün de yer yer sağanak olacak şekilde devam edecek

Bunlarla beraber, Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi için parçalı ve az bulutlu bir hava tahmini yapılırken, Akdeniz Bölgesinde ise parçalı ve az bulutlu hava beklentisinin yanı sıra Doğu Akdeniz’in doğusunun yer yer çok bulutlu olacağı ve Akdeniz’in iç kesimlerinde ise rüzgârın kuzeyli yönlerden 40 ila 60 km/saat ile kuvvetli bir şekilde esmesi bekleniyor.

Öte yandan İç Anadolu bölgesinde ise havanın parçalı ve az bulutlu olması tahmin edilirken İç Anadolu’nun doğu kesimlerinde yer yer çok bulutlu olması da gözlemler arasında. Bununla beraber sabah saatlerinde ise kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayları da bekleniyor.

Karadeniz bölgesinin Batı’sında ise yer yer çok bulutlu ve parçalı bulutlu bir hava beklenirken Orta ve Doğu Karadeniz’in çok bulutlu ve zaman zaman da parçalı bulutlu olması tahminler arasında. Orta Karadeniz’in doğusu ile Doğu Karadeniz de yağış beklentileri yer alırken bu yağışların kıyılarda yağmur ve sağanak olması tahmin ediliyor ancak iç ve yüksek kesimlerde de karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusu ile Elazığ’ın güney kesimlerinin yağışlı geçmesi ihtimalleri beklenirken yağışların ise genellikle yağmur ve karla karışık yağmur olacağı tahmin ediliyor. Bununla beraber gece ve sabah saatlerinde de buzlanma ve don olayları da bekleniyor.

Son olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğusunun çok bulutlu olması beklenirken Şanlıurfa, Siirt ve Adıyaman’ın doğu kesimlerinin yağmurlu, Siirt’in yükseklerinin karla karışık yağmur ve karlı olması da tahmin ediliyor.