Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 Mart hava durumu raporunu yayımladı ve yurt genelinde sağanak yağışların devam edeceğini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 Mart tarihli son hava tahmin raporunu yayınladı ve ülke genelinin de parçalı ve çok bulutlu olacağını duyurdu. İç Ege’nin güneydoğusu, Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Karabük haricindeki Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin edilirken, bu yağışların da genellikle yağmur ve sağanak şeklinde yağması bekleniyor. Aynı zamanda İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyindeki yüksek yerlere karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görüleceği ifade edilirken de beklenen bu yağışların da Diyarbakır çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde de çığ tehlikesi uyarısı da verildi.

Deprem bölgelerinde kuvvetli yağışlar etkisini gösterebilirken, Meteoroloji sele ve su baskınlarına karşı uyardı

Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre deprem bölgelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, akşam saatlerinden sonra etkisini artırması ve bu etkisini artırmasıyla da Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ çevreleri ile Malatya’nın güneyinde de kuvvetli olacağı beklenirken tahmin edilen yağışların da 21 ila 50 kg/m2 olması bekleniyor.

Cumartesi günü gece saatlerine kadar devam etmesi beklenen kuvvetli yağışların meydana getirebileceği olası sel, yıldırım, su baskını, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği de Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Marmara Bölgesi’nin yer yer parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilirken, Ege Bölgesi’nin de akşam saatlerinde Denizli ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Akdeniz Bölgesi’nin de çok ve parçalı bulutlu olacağı beklenirken Antalya ve bölgenin iç kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi tahmin ediliyor ve İç Anadolu’da da parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak olup bölgenin güney ve doğusunun yağmur ve sağanak yağışlı, Sivas’ın da yükseklerinin karla karışık yağmurlu olması tahmin ediliyor.

Öte yandan, Orta ve Batı Karadeniz’in de parçalı ve çok bulutlu olması beklenirken, bölge genelinin aralıklarla yağmur ve sağanak yağışlı olması tahmin ediliyor. İç kesimler yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçecek olup, Doğu Karadeniz’in yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ riskinin bulunduğu da ifade edildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok ve parçalı bulutlu hava hakim olacak olup, aralıklarla yağmur ve sağanak yağışlar görülecek olup yüksek kesimlerin de karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak olup bölge genelinin de aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.