Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için tok tutan ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan önerilerimiz! İftar ve sahur için protein, lif, su ve vitamin açısından zengin yiyecekler ile orucu sağlıklı bir şekilde açın.

Ramazan ayı geldi çattı. Oruç tutmak için hazırlıklara başlayan pek çok kişi, hangi besinleri tüketerek daha rahat oruç tutabileceğini araştırıyor. Eğer sizler de eksiksiz oruç tutmak istiyor ve bunu zorlanmadan gerçekleştirmenin yollarını araştırıyorsanız öncelikle diyetinize dikkat etmelisiniz. Tüketeceğiniz gıdalar, oruç performansınızı kesinlikle etkileyecektir.
Ramazan ayı boyunca tok tutan ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Kamuoyunda merak uyandıran KKM faiz durumu: Son durum nedir? Kamuoyunda merak uyandıran KKM faiz durumu: Son durum nedir?

Ramazan'da Tok Tutan Besinler

  • Sahurda yavaş sindirilen kompleks karbonhidratlar içeren tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, bulgur pilavı gibi yiyecekler tüketilebilir.
  • Su, ayran, taze sıkılmış meyve suları, taze sıkılmış sebze suları, şekersiz komposto gibi bol sıvı içecekler tüketilmelidir.
  • Protein açısından zengin olan yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi besinler sahurda tüketilebilir.
  • Sebze yemekleri, salatalar, mevsim sebzeleri gibi lifli yiyecekler tokluk hissi verir.
  • Kurubaklagiller, kuru yemişler, tam tahıllı yiyecekler, muz, hurma, elma, portakal gibi enerji veren meyveler sahurda tüketilebilir.
  • İftar yemeğinde su, çorba gibi hafif yiyeceklerle başlanabilir. Daha sonra protein kaynakları olan tavuk, et, balık gibi yiyeceklerle birlikte sebzeler tüketilebilir.
  • İftar sonrasında tatlı olarak taze meyveler veya sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Unutulmamalıdır ki, sağlıklı beslenme için dengeli bir diyet önemlidir. Ayrıca, oruç tutarken aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.