Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki hafta iki gün boyunca yurdun batı kesimlerinde toz taşınımı beklediklerini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın ve pazartesi günleri olmak üzere iki gün boyunca yurdun batı kesimlerinde toz taşınımı hadisesi görüldüğünü açıkladı.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Genel müdürlük, yurdun güney ve güneybatı yönlerinden esecek kuvvetli rüzgar ile beraber toz taşınımının da ülkeye gireceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Meteoroloji, bu toz taşınımının Kuzey Ege ile Marmara’da da etkisini göstereceğini ön gördüklerini belirtti.

Pazartesi gününden itibaren batıdan etkisini gösteren toz taşınımı ülkenin diğer bölümlerine de yayılmaya başlayacak

Pazar günü başlaması beklenilen toz taşınımının pazartesi günü ise Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey kesimleri, Orta ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde de aralıklarla etkili ve zaman zaman da orta kuvvette olması tahminler arasında.

Diğer bir yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, toz taşınımı sebebiyle görüş mesafesinde azalma olabileceğinin uyarısını yaparken hava kalitesinde düşme olabileceğini de belirtti. Aynı zamanda yağış alan yerlerde ise çamur şeklinde olabileceği de vatandaşlara bildirilirken, yağış ve ulaşımda da aksamalar gibi olumsuz etkilere karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin uyarısı yapıldı.