Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de bu haftaki maçlarda futbol müsabakalarının 18. Maddesinin geçerli olacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde yaptıkları açıklamada bu hafta sonu oynanacak karşılaşmalarda erteleme maçlarında uygulanan futbol müsabaka talimatının 18. Maddesinin geçerli olacağını kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan açıklamada, Spor Toto Süper Lig’de oynanması gereken HangiKredi Ümraniyespor-Adana Demirspor, Fenerbahçe-Arabam.com Konyaspor, Bitexen Giresunspor-Yukakel Kayserispor müsabakaları ile aynı tarihte oynanacak olan Spor Toto 1. Lig’de oynanması gereken Eyüpspor-Bodrumspor müsabakası yaşanan deprem felaketi nedeniyle ertelendiği belirtilirken, ertelenen bu karşılaşmaların da oynanacağı tarihte futbolcu uygunluğu açısından da Futbol Müsabaka Talimatı’nın 18. Maddesinin hükümlerinin geçerli olduğu da aktarıldı.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Futbol Müsabaka Talimatının 18’inci maddesinin gereğinin uygulamaya konulacağı açıklandı

Bu Futbol Müsabaka Talimatının 18. Maddesi gereğince, erteleme müsabakalarına, yalnızca ertelenen müsabakanın oynanmasını gereken tarihte kulüplerde tescilli olan futbolcuların katılacağı aktarıldı. Diğer bir yandan da ertelenen müsabakanın oynanması gereken tarihte cezalı veya idari tedbirli olup da erteleme müsabakasının oynanacağı tarihte cezası infaz edilmiş kişiler, erteleme müsabakasına katılabilecekleri de açıklandı. Son olarak 18. Maddenin 3’üncü alt maddesinde ise, ertelenen müsabakanın, oynanması gereken tarihte müsabakaya katılma hakkı olan kişilerin, erteleme müsabakası tarihinde cezalı ya da idari tedbirli ise erteleme müsabakasına katılamayacakları da yer alıyor.

TFF’nin yaptığı açıklamaya göre, Süper Lig’de oynanacak 24. Hafta karşılaşmanın erteleme müsabakası kapsamında olmadığını da hatırlattı ve 8 Şubat Çarşamba günü oynanması gereken TFF 2. L,g’in 24. Haftaları ve TFF 3. Lig’in 22. Haftası da dahil olmak üzere profesyonel liglere ilişkin de fikstürün yeniden düzenlendiğini açıkladı. TFF, fikstürün yeniden düzenlenmesi nedeniyle bu müsabakaların erteleme müsabakası kapsamında olmadığını ve futbolcu uygunluğu açısından da Futbol Müsabaka Talimatı’nın 18. Maddesi hükümlerinin de uygulanmayacağı hususunu da kamuoyu ile paylaştı.

TFF’nin kamuoyuna yaptığı bilgilendirme paylaşımı sosyal medyanın gündemine düşerken, taraftarlar fikstürün yeniden düzenlenmesi ve bu müsabakaların ertelenmesine de olumlu tepkiler veriyorlar.