Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün günlerdir yaptığı uyarı gerçekleşti. Bu sabah tüm yurt çamur yağmurları ile uyandı. Uzmanlar Çarşamba gününe kadar Afrika'dan gelen çöl tozuna karşı uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Uzmanları toz yağışarının gözle görülür olmadığını ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacağını söyledi. Uzmanların uyarıları en çok solunum sağlığı için oldu. Yapılan açıklamalarda çöl yağışlarının solunum için çok zararlı olduğu ve çok fazla maruz kalınmaması gerektiği yönünde oldu. 

BİTKİLER İÇİN DOĞAL GÜBRE!

Afrika yağışları her ne kadar insanların fazla maruz kalmaması gereken yağmrular olsa da bitkiler için doğal gübre açıklaması da yapıldı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Çarşamba gününe kadar ülkemizde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim olacak. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Yani gözle göremeyeceğiz. Yağmurdan sonra parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde 'Çamur yağmuru yağdı' deniliyor. 

Çöl tozunun içeriğinde eski kaya parçacıkları, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerine zarar verir. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağıdır.

MECBUR KALMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını 'Bereket Yağmurları' olarak isimlendirirler. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir" dedi.

Çöl tozlarının görüş mesafesini düşürebileceği, radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabileceğine de değinildi. Çarşamba gününe kadar etkisini gösterecek olan çöl tozu için tedbirli olmak uyarılarında bulunulurken mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın uyarııs yapıldı.

Yani Çarşambaya kadar çöl yağmurları süresinde doğayı rahat bırak bir süre dıları çımayın ve ekolojik sistemin kendisine gerekli olan besini almasına izin verin. 

Editör: İlan35