Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yayınladığı hava durumu raporunda ülke genelinde yağış beklendiğini gözler önüne serdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 2 Mart hava durumu raporunu açıkladı. Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilirken, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Yalova, Kırıkkale, Çankırı çevreleri, Balıkesir’in kuzey kıyıları ve Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yağışlı geçeceği de belirtildi.

Deprem bölgeleri de dahil olmak üzere 81 ilin 70 ilinde kuvvetli sağanak yağış beklenirken 11 ilde de karlı havanın hakim olacağı söylendi. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun kuzey doğusunda yer yer gök gürültülü sağanak beklenirken, Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yükseklerinde de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Marmara, Karadeniz ve Doğu kesimlerde de yer yer sis ve pus görüleceği bildirilirken, gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı da bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi bulunduğu da aktarıldı.

Deprem bölgeleri de dahil olmak üzere yurt genelinde yağış beklentisi var

Diğer bir yandan Marmara bölgesi parçalı ve çok bulutlu olacağı tahmin edilirken, Edirne, Sakarya, Yalova ve çevreleri, İstanbul, Balıkesir’in kuzey kıyılarının hafif sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde yer yer sis ve pus bekleniyor.

Ege bölgesinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin edilirken, Akdeniz bölgesi’nde de parçalı ve az bulutlu geçeceği bekleniyor. Bununla beraber, İç Anadolu bölgesinde ise parçalı ve çok bulutlu olurken, bölgenin kuzeydoğusu ile Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini tahmin ediliyor.

Karadeniz bölgesine bakıldığında ise Batı Karadeniz bölgesinin parçalı ve çok bulutlu olacağı beklenirken, bölge genelinin de sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde ise yer yer sis ve pus bekleniyor. Doğu ve Orta Karadeniz bölgesinde ise yine parçalı ve çok bulutlu olacağı bekleniyor. Aynı Batı Karadeniz gibi Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinin genelinde de yer yer sis ve pus yaşanması tahmin ediliyor ve yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda da çığ riski bulunduğu Meteoroloji tarafından duyuruldu.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde sabah saatlerinden itibaren bölgenin kuzeyinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor ve yağışların yağmur, yüksek kesimlerde de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayları da beklenirken, yüksek kar örtüsüne sahip eğimlerde de çığ riski bulunduğu açıklandı.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Son olarak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise parçalı ve az bulutlu, zaman zaman da kuzey kesimlerinin çok bulutlu geçeceği belirtiliyor.