Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Kar yağışı ve buzlanmaya karşı vatandaşların dikkatli olması tavsiye edilen açıklama hangi illeri kapsıyor? Kar yağışı hangi bölgede olacak? Kar yağışı ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden kar yağışı, buzlanma ve fırtınaya karşı uyarı yayınlandı. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerini kapsayan uyarı da vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. Bu gece saatlerinde başlayacak olan kar yağışının buzlanma ve çığ tehlikesine neden olabileceği açıklandı. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor. 800 ila 900 metre üzerindeki alanlarda çığ tehlikesi meydana gelebilir. Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Artvin ve Rize illerine yönelik yapılan uyarı da yoğun kar yağışına ve fırtınaya dikkat çekildi.

kar-yagisi-1989353_2

Kar Yağışı Ne Zaman Sona Erecek?

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre yoğun kar yağışının Cuma gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Gece saatlerinde başlayacak olan kar yağışı Perşembe günü de devam edecek. Perşembe günü için kar yağışı seviyesinin 500 ila 600 metre üzerindeki alanlarda etkili olması bekleniyor. Soğuk hava dalgası ve buzlanma sebebiyle sürücülerin trafik kurallarına uyması ve tedbir alması istendi. Cuma gününden itibaren ise kar yağışı etkisini kaybetmeye başlayacak. Don ve çığ tehlikesinin de bulunduğu 3 günlük süreç içinde geçerli olacağı düşünülüyor.

meteoroloji-den-kar-yagisi-uyarisi-1128377-5

Deprem Bölgelerinde Don ve Buzlanma Riski

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen depremler 11 ilimizi etkiledi. Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları yürütülürken; soğuk hava şartları da vatandaşların zor anlar yaşamasına neden oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Doğu Anadolu Bölgesinde don ve buzlanma görülmesi bekleniyor. Kar yağışı beklenmezken soğuk hava dalgasının etkili olacağı açıklandı.