Meteorolojinin paylaştığı günlük hava durumu raporuna göre Bartın ve Karabük civarı, Şırnak ile Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak yağışlar etkili olacak. Rize ve Artvin civarında kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Meteorolojinin paylaştığı günlük hava durumu raporuna göre Bartın ve Karabük civarı, Şırnak ile Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak yağışlar etkili olacak. Rize ve Artvin civarında kuvvetli yağışlar bekleniyor. Sağanak yağışlar genellikle Doğu Karadeniz'in iç bölgelerinde görülecek. Hakkari ve Şırnak civarında yoğun kar yağışı etkisini gösterecek. Kar yağışlarının Bayburt, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve doğusunda da etkili olacağı tahmin ediliyor.Ülkenin diğer bölgelerinde havanın az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'de hafta boyunca sıcaklıklar mevsim normallerinden ortalama 8 derece yüksek olacak. Öte yandan Doğu Karadeniz'in iç bölgeleri ile Doğu Anadolu'nun güneyinde yaşanabilecek kar erimelerinden dolayı çığ tehlikesinin bulunduğu ve çevredeki vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Hakkari, Van ve Şırnak'ta meydana gelecek yoğun kar yağışı (20-50 cm) nedeniyle ulaşımda aksamaların görüleceği kaydedildi.

Orta ve uzun vadeli tahminler!


Rize ve Artvin'de sağanak yağışların yer yer kuvvetli (21-50 kg), bazen de çok kuvvetli (51-75 kg) olacağı öngörülüyor. Bu iki bölgenin yüksek bölgelerinde yoğun kar yağışı (30-60 cm) görüleceğinin beklenmesinden dolayı çığ tehlikesinin oluşacağı ve vatandaşların dikkatli olması gerektiği aktarıldı. Meteorolojinin orta ve uzun vadeli tahminlerine göre Şubat ayının 3 haftasından itibaren ülkenin soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği, yurdun kış koşullarına döneceği belirtildi.