Yaptığı birçok açıklamayla Cumhur İttifakı ruhuna ters davrandığı söylenen ve bu konuda eleştirilen MHP'nin Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partisinden ihraç edilmişti. İhraç kararı sonrası Enginyurt'un siyaset hayatına devam edeceği parti de belli ol

Yaptığı birçok açıklamayla Cumhur İttifakı ruhuna ters davrandığı söylenen ve bu konuda eleştirilen MHP'nin Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partisinden ihraç edilmişti. İhraç kararı sonrası Enginyurt'un siyaset hayatına devam edeceği parti de belli oldu. Cemal Enginyurt'un siyasi kariyerini Demokrat Parti (DP) bünyesinde sürdüreceği bildirildi.

"Hakkımı helal ettim"


DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, kendi saflarına katılan Enginyurt'un gösterdiği ilkeli duruş nedeniyle kendisini tebrik ettiklerini kaydetti. DP yönetimine teşekkür eden Enginyurt, ülkücü hareketteki 41 yıllık geçmişine değindi. Parti başkanı Devlet Bahçeli de dahil olmak üzere MHP'ye hakkını helal ettiğini belirten Enginyurt, DP'den gelen daveti geri çevirmediğini kaydetti.

"Kimse bana 'parayı seçti' diyemez"


DP'ye gelmesiyle birlikte kimsenin kendisi için "parayı seçti" yorumunu yapamayacağını söyleyen Enginyurt, iktidar olmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Enginyurt, dış meselelerle ilgili sırf muhaliflik olsun diye muhalefet yapmayacaklarını ve Türkiye'nin haklarını savunacaklarını belirtti. Teröristlerin de baş tacı yapılmasına karşı çıkacaklarını aktaran Enginyurt, sözlerini Abdurrahim Karakoç'un "Kara haber" adlı şiiriyle noktaladı.

Bakan Pakdemirli'yi eleştirmişti


Ordu Milletvekili Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye seslendiği konuşması nedeniyle MHP'den ihraç edilmişti. Fındık üreticisinin zor durumda olduğunu belirten Enginyurt, "Bakan Pakdemirli'nin fındık üreticisine ihanet ettiğini" söylemişti.