Midye haram mı? Diyanet açıklaması midye yemek haram mı helal mi? Diyanet ne dedi? İşte son açıklama…

Deniz ürünleri ile ilgili son günlerde hem sosyal medyada hem de kamuoyunda bir tartışma devam ederken Diyanet tarafından da bir açıklama geldi. Diyanet tarafından yapılan bilgilendirmede kalamar, midye, karides, yengeç haram mı sorusuna da yanıt verildi. Peki Midye yemek haram mı helal mi? Diyanet ne dedi? Diyanet açıklaması midye, kalamar, karides, yengeç haram mı?

Diyanet açıklaması midye haram mı? Diyanet midye kalamar karides yengeç haram mı? Son günlerde kamuoyunda devam eden midye yemek haram mı helal mi tartışmalarına Diyanetten açıklama geldi. Deniz ürünleri ile ilgili sosyal medyada başlayan tartışma kamuoyunda da devam ediyordu. Diyanet tarafından yapılan açıklamada Kur’an-ı Kerim ve sünnette yenilmeyecek olan hayvanlarla ilgili bir liste verilmediği, domuz gibi ismi belirtilerek yasaklanan onların yanında diğer hayvanlarla ilgili bilgi verildiği ifade edildi.

MİDE YEMEK HARAM MI HELAL Mİ?

midye-yemek-haram-mi-helal-mi-diyanet-ne-dedi-diyanet-midye-kalamar-karides-yengec-aciklamasi-1

Midye yemek haram mı tartışmasına son noktayı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı koydu. Haçkalı açıklamasında "Kur'an ve sünnette yenilmeyecek olan hayvanlarla ilgili bir liste verilme yönüne gidilmemiş, domuz gibi ismi belirtilerek yasaklananların yanında diğer hayvanlar için ilke ve ölçüler konulmakla yetinilmiştir." dedi.

DİYANET MİDYE, KALAMAR, KARİDES, YENGEÇ AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası hesabı olanlar dikkat! Bankadan 10 bin TL ödenecek!  Ziraat Bankası hesabı olanlar dikkat! Bankadan 10 bin TL ödenecek! 

Diyanet midye, kalamar, karides, yengeç açıklaması herkes tarafından merak ediliyordu. Bu konuya da değinen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, "Bakara Suresi'nin 173. ayetinde 'Allah size murdar eti (leş), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olanı haram kıldı.' deniliyor. Bunun yanında En'am Suresi 145. ayet-i kerimede de aynı şeyler niteliklerine atıfta bulunularak sayılmıştır. Bunların yanında Kur'an-ı Kerim'de deniz avlarının helal kılındığı ayrıca ifade edilmiştir, 'Size ve yolculara geçimlik olmak üzere deniz avı ve yiyeceği helal kılındı.' dedi.