Seçime dolu dizgin hazırlanan siyasi partiler seçim listeleri için sinema, müzik, spor ve akademik dünyadan birçok tanınmış ismi aday adayı olarak gösterdi.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Son dönemde Türkiye'de siyaset sahnesinde sanat ve spor dünyasından isimlerin de sıklıkla yer almaya başlaması dikkat çekiyor. AK Parti'nin Şanlıurfa'dan aday adayı olarak 5. kez başvuru yapan ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı İbrahim Tatlıses, yılların deneyimine sahip olmasının yanı sıra geniş bir hayran kitlesine de sahip.

AK Parti'nin diğer aday adayları arasında ise gazeteci, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu da yer alıyor. Daha önce siyasi tecrübeleri bulunan Cevizoğlu'nun adaylık başvurusu siyasi kulislerde de konuşuluyor.

Öte yandan, İYİ Parti de futbol dünyasından iki önemli ismi aday gösterme kararı aldı. Eski milli futbolcu Gökhan Zan ve Trabzonspor'un efsane oyuncularından, teknik direktör Ünal Karaman, İYİ Parti'nin milletvekili adayları arasında yer alacak. Spor dünyasından gelen bu isimler, seçmenlerin ilgisini çekebilecek ve partiye farklı bir renk katacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak, siyasetin değişmez kuralı olan seçmenlerin tercihlerinde, ünlü isimlerin aday olması da etkili olabiliyor. Bu durum, siyasi partilerin aday seçimlerinde ve seçim kampanyalarında dikkate alınması gereken bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Ünlüler Siyaset Arenasında! Türkiye'de Sanatçıların Siyasi Yolculuğu Devam Ediyor

Türkiye'de genel seçimlere yaklaşık bir yıl kala, ünlüler arasından siyaset sahnesine adım atan isimlerin sayısı artıyor. Sanatçılar ve akademisyenler, siyasi partilerin aday listelerinde yer almaya çalışıyor.

İYİ Parti'nin aday adayları arasında yer alan sanat tarihçisi ve motor sporları hakemi Selcan Taşçı ile eski MHP Milletvekili Doktor Nesrin Ünal, siyasi tecrübelerini İYİ Parti çatısı altında sürdürmeye hazırlanıyor.

Ödüllü oyuncu Mehmet Aslantuğ ise Türkiye İşçi Partisi'nin teklifini kabul ederek Muğla'dan aday gösterilmesi bekleniyor. Arzum Onan'ın da desteğini alan Aslantuğ, siyasi kariyerine TİP'te devam edecek.

CHP'nin yıldız adayları arasında yer alan Onur Akın ise daha önce CHP için hazırladığı şarkılarla tanınıyor. Milletvekili aday listeleri konusunda çalışmalarını sürdüren CHP yönetimi, sanatçı kontenjanından başka isimleri de aday olarak göstermeyi planlıyor.

Karadeniz müziğinin tanınan isimlerinden Davut Güloğlu ise Yeniden Refah Partisi'nden aday gösterilerek siyasi kariyerine başlama kararı aldı.

MHP'den başvuran Bitkilerin Profesörü Aysun Bay Karabulut da aday adayları arasında yer alıyor. Özellikle kayısı çekirdeği üzerine yaptığı araştırmalarıyla bilinen Karabulut, şifalı bitki tavsiyeleriyle de tanınıyor.