"Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Programı" kapsamında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimle ilgili kafalarda oluşan bazı soru işaretlerine yanıt verdi. Zorlu bir dönemden geçildiğine değinen Bakan Selçuk, bu nedenle öğrencile

"Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Programı" kapsamında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimle ilgili kafalarda oluşan bazı soru işaretlerine yanıt verdi. Zorlu bir dönemden geçildiğine değinen Bakan Selçuk, bu nedenle öğrencilerin zorunlu olarak okuldan uzak kaldığını ifade etti. Uzaktan eğitimin bazı zorlukları bulunduğunu ve bunu öğretmenlerden başka kimsenin bilemeyeceğini aktaran Bakan Selçuk, çeşitli zorlukları aşmak için öğretmenlerin canla başla mücadele ettiğini kaydetti.Bu olağanüstü dönemde olağanüstü önlemler almak zorunda kaldıklarını belirten Selçuk, bu süreçte öğretmenlerin haddinden fazla yorulduğunu bildiklerini vurguladı. Online eğitim döneminde öğretmenlerin, velilerle daha yakından iletişim kurduğunu kaydeden Ziya Selçuk, 15 Şubat tarihinden itibaren yeni bir sürece girileceğini hatırlattı. Salgının seyrine bakarak yeni kararların alınabileceğine işaret eden Selçuk, yüz yüze eğitime kontrollü şekilde geçileceğini belirtti. Şimdilik bütün sınıfların aynı anda ve tam kapasiteyle yüz yüze eğitime geçemeyeceğini kaydeden Selçuk, "pedagojik gelişim", "risk grupları", "genel psikolojik durum" ve "sınav stratejileri" gibi birçok farklı yönden meseleye yaklaştıklarını ifade etti.

Okullarda yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?


Online ders platformu olan EBA'nın günde 3 milyon canlı dersin işlendiğini hatırlatan Bakan Selçuk, şimdiye kadar 500 bin tabletin dağıtıldığını ve birçok bölgeye internet erişiminin sağlandığını belirtti. TRT EBA TV'ye ait kanallarda şimdiye değin yaklaşık 10 bin ders videosunun hazırlandığını belirten Selçuk, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçme konusunda istekli olduklarını ifade etti. Buna göre vaka sayılarının az olması nedeniyle 15 Şubat'ta köy okullarında yüz yüze eğitim tam zamanlı olarak başlatılacak. Aynı tarihlerde bütün anaokulları da açılacak. 1 Mart'ta ise sınav dönemi göz önünde bulundurularak 8'inci ve 12'inci sınıflar için de yüz yüze eğitim başlatılacak.