13.5 milyon emekli vatandaş bayram ikramiyesi için bekleyiş içinde. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara geçen emekli Bayram ikramiyelerinin açıklanacağı tarih merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta yapılan kabine toplantısında beklenti oldukça büyüktü ancak bir sonuç çıkmamıştı. Bugün bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği emekli ikramiyelerinin en az 2500 TL olması gerektiğini söyledi.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emekli vatandaşın duygularına tercüman oldu. Emeklilere dini bayramlar öncesi verilen emekli ikramiyeleri ile ilgili konuşan Ergün, hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında Emekli vatandaşların ezdirilmemesi gerektiğini belirterek 1100 liralık bayram ikramiyesinin en az 2500 TL olması gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da çağrı yapan Ergün, “bizi torunlarımıza mahcup etmeyin” dedi.

Garanti Bankası hesabınız üzerinden 100 bin TL'ye kadar borç kapatma kredisi başladı Garanti Bankası hesabınız üzerinden 100 bin TL'ye kadar borç kapatma kredisi başladı

Türkiye emekliler derneği Genel başkanı Kazım Ergün, 2018 yılında yapılan yasal düzenlemeyle birlikte emekli vatandaşlara dini bayramları öncesinde ödenen 1100 TL emekli ikramiyesi ile ilgili konuştu. 2018’de 1000 TL olarak ödenmeye başladığın emekli ikramiyeleri 2021 yılında 100 liralık artışla 1100 TL’ye yükselmişti.2022 yılı için emekli vatandaşların beklentileri daha da yüksek. Kazım Ergün, emekli vatandaşların duygularına tercüman olarak bu yıl en az 2500 TL emekli bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini söyledi.

Emekliler torunlarına mahcup olmasın

Kazım Ergün, 1100 liralık emekli bayram ikramiyesinin enflasyon ve döviz kuru karşısında hiç olduğunu söyleyerek, emekli vatandaşların bu parayla hiçbir ihtiyacını gidermesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Geçtiğimiz yıllarda döviz kurlarını ve enflasyonun daha düşük olduğunu bu sayede emekli vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirten Ergün, emekli ikramiyelerinin bugün 1100 TL olarak kalmasının emekliyi enflasyon karşısında ezdirmek olduğunu ifade etti. Emekli ikramiyesinin enflasyona endekslenmesi gerektiğini belirten Ergün, geçmiş yıllarda bunun yapılmış olması halinde şu anda ödenmesi gereken emekli ikramiyesinin 2903 TL olacağını söyledi.

milyonlarca-emekli-bitiyor-bayram-ikramiyesi-en-az-2500-tl-4

En az 2500 TL ikramiye

Türkiye Macler derneği Genel Başkanı KAZIM ERGÜN, 2018 yılında en düşük emekli aylığı baz alındığında emekli ikramiyelerinin o döneme göre normal olduğunu belirtirken şu anda da en düşük emekli aylığının 2500 TL olduğunu ve ikramiyeye zam yapılırken bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Kazım Ergün açıklamasının devamında emekli ikramiyelerinin en düşük emekli maaşı olan 2500 TL’ye yükseltilmesini istediklerini dile getirdi. Hem hayat pahalılığı hem de basımda yer alan haberler nedeniyle emeklilerin ikramiye konusunda beklentilerinin yükseldiğini belirten Ergün, Türkiye’nin dört bir yanındaki yüzlerce emekliden her gün telefon aldıklarına mesajı aldıklarını söyledi. Kazım Ergün açıklamasını emeklilerin torunlarına mahcup olmak istemediğini söyleyerek bitirdi.