Okullarda birinci dönemin bitmesi ve ikinci dönemin başlamasıyla birinci dönem yapılamayan sınavlar da gündeme geldi. Yüz yüze eğitime henüz geçmeyen okullar da sınavların ne olacağı, nasıl yapılacağı konusu gündeme geldi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları
Okullarda birinci dönemin bitmesi ve ikinci dönemin başlamasıyla birinci dönem yapılamayan sınavlar da gündeme geldi. Yüz yüze eğitime henüz geçmeyen okullar da sınavların ne olacağı, nasıl yapılacağı konusu gündeme geldi. 1 Mart'ta açılması beklenen okullar da sınavlar konuşulmaya başlandı. 1 Mart'ta yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte birinci dönem yapılamayan sınavların da okullar da yapılacağı söylendi. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde lise birinci dönem sınavlarının yapılmasına karar verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kararı sonrasında ise lise öğrencileri, birinci dönem giremedikleri sınavlarla ilgili sorular sormaya başladı. 1 Mart'ta yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte birinci dönem yapılamayan okul sınavlarının yapılacağı söylendi. Lise sınavlarının yüz yüze eğitime geçilmesiyle başlanacağının söylenmesi sonucunda liseliler, "lise sınavları ne zaman başlayacak? Lise sınavları nasıl olacak?" sorularına hem sosyal medyadan hem de haberlerden yanıt aramaya başladılar.

Liselerde okulların kapalı olması eğitimin uzaktan olması ile birlikte birinci dönem okul sınavları yapılmadı. Liselerde ertelenen birinci dönem lise sınavları, yüz yüze eğitime geçilince başlayacak. MEB'in lise sınavlarına ilişkin açıklamasına göre, 1 Mart'tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde liselilerin birinci dönem sınavları yapılacak. Eğitim kurumları tarafından hem öğrencilerin hem öğretmenlerin sağlıkları ön plana alınarak, lise birinci dönem sınavları yapılacak.Liseler, birinci dönemi bitirse de henüz birinci dönem gördükleri derslerin sınavlarına girmedi. Birinci dönemin derslerinin sınavlarına girmeyen lise öğrencilerin, diploma notu da henüz belli olmadı. 1 Mart'ta açılacak olan okullar da, 1 Mart itibariyle öğrencilerin birinci dönem sınavlarının 2 hafta içinde yapılacağı açıklaması yapıldı. Lise öğrencilerinin birinci dönem notlarının 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işleneceği ve tamamlanacağı da belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasına göre liselerde öğrencilerin sınavlarının yüzde 40'ı tamamlandı. Bunun yanında liselerde birinci dönemde yapılamayan sınavlarda, 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. Bu sayede liseliler, birinci dönem notlarını 1 Kasım'a kadar gördükleri yerlerden sınava girerek alacaklar.

Okullarda yapılacak olan sınavlara giremeyen ve mazereti kabul edilen öğrenciler, eğitim kurumunun belirlediği bir tarihte giremedikleri sınavlarına girecekler. Öte yandan sınav tarihleri öğrencilere en az bir hafta önceden duyurulacaktır. Sınavlar ile tüm detaylı bilgiler, e-Okul Sistemine işlenecektir.Lise Sınavları Ne Zaman Nasıl Olacak?

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak olan sınavların nasıl yapılacağı ve ne zaman olacağı da merak edilen konular arasındadır. Liselerde ikinci dönemin birinci sınavlarının eğitim kurumları tarafından sağlık önlemlerin alınması sonucunda 16 Nisan 2021'a kadar tamamlanması planlanıyor. Liselerde ikinci dönemin birinci sınavlarının yüz yüze yapılması planlanıyor. Ailesinde veya yaşadığı evde kronik hastalığı bulunan veya koronaya yakalanan biri varsa o öğrencinin ayarlanan bir sınıfta izole olarak sınavlara gireceği de belirtildi.Lise Sınavları İptal Mi?

Liseliler, birinci dönem giremedikleri okul sınavlarının iptal olması gerektiğini belirtti. Sosyal medyada çığ gibi büyüyen "lise sınavları iptal olsun" kampanyası hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Lise öğrencileri sınavların iptal olmasını istiyor. Lise sınavlarının iptal olup olmadığı ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. MEB tarafından lise sınavlarına ilişkin gelen son açıklama da, lise sınavlarının yapılacağı belirtildi. Liselerin yüz yüze eğitime başlamasıyla birinci dönem giremedikleri sınavlar da yapılacak. 1 Mart'ta açılacak olan okullar da seyreltilmiş eğitim uygulanacak. Öğrenciler 1 Mart'ta okulların açılmasıyla birlikte 2 hafta içinde ilk dönem giremedikleri sınavlara girecek. Bu sınavlardan aldıkları notlar da 19 Mart gününe kadar e-Okul sistemine işlenmiş olacak. Öğrencilerin birinci dönem ders ve diploma notları da böylelikle belli olacak.