Süveyş Kanalı Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, MSC İstanbul gemisinin karaya oturduğu bildirildi.

Dünya ticaretinin en önemli geçiş noktalarından biri olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda, Malezya'dan Portekiz'e giden Liberya bandıralı MSC İstanbul isimli yük gemisi karaya oturdu. Kanaldaki gemi trafiğinin, bu olaydan etkilenmediği belirtilerek karaya oturan gemi için kurtarma çalışması başlatıldığı bildirildi.

TFF Başkanı Büyükekşi: “EURO 2024’e Gitme Konusunda Kararlıyız” TFF Başkanı Büyükekşi: “EURO 2024’e Gitme Konusunda Kararlıyız”

Süveyş Kanalı Otoritesi Sözcüsü George Safwat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kuzeyden gelen tüm gemiler normal olarak geçti ve gemiler batı kanalından doğu kanalına yönlendirildikten sonra güneyden gelen seyrüsefer de normal şekilde devam etti" sözlerini kullandı.

Süveyş Kanalı Otoritesi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan son paylaşımda ise MSC İstanbul'un kurtarıldığı ve yeniden yüzdürüldüğü bildirildi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nın satıldığı iddialarını yalanladı

Mısır'daki Süveyş Kanalı'nın işletmesinin 99 yıllığına yabancı bir şirkete satıldığı yönündeki iddialar yalanlandı. Süveyş Kanalı İdaresi Genel Müdürü Üsame Rebia, Mısır'da MBC televizyon kanalına telefonla yaptığı bağlantıda, sosyal medya üzerinden gündeme getirilen iddialara ilişkin konuştu:

Rebia, Süveyş Kanalı'nın işletme hakkının yabancı bir şirkete 99 yıllığına verildiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Sosyal medyada dolaşan anlaşma metninin tamamen sahte olduğunu söyleyen Rebia, Süveyş Kanalı yönetiminin Mısır'ın egemenliğinde olduğunu belirterek, kanalın yönetimi konusunda herhangi bir teknik eksiğin olmadığını, personelin yeterli olduğunu açıkladı.

Süveyş Kanalı'nın Mısır dışında birileri tarafından işletilmesinin hiçbir şekilde düşünülmediğini ve bunun mümkün olmadığını belirten Rebia, kanalın 2022'de 8 milyar dolar, bir önceki yıl da 6 milyar 300 milyon dolar gelir getirdiğini ifade etti.

Süveyş Kanalı İdaresi resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, gerçekle ilgisi olmayan yayınları yapan sayfa ve kişilerle ilgili hukuki işlem başlatılacağını duyurdu.