Rus Tinkoff Bank’ın yaptırımlar nedeniyle Türkiye’ye para transferlerine geçici olarak durdurduğu öğrenildi.

Tinkoff Bank çağrı merkezinin bir çalışanı, Sputnik muhabirine yaptığı açıklamada; bankanın, yaptırımlar nedeniyle Türkiye’ye SWIFT transferlerini dondurabileceği için bankanın bu ülkeye yönelik transferleri geçici olarak durdurduğunu aktardı.

“Ne yazık ki uygulanan yaptırımlar nedeniyle Türk bankalarına transfer yapamayacağız. SWIFT transferleri muhabir banka tarafından dondurulabilir. Bu nedenle geçici olarak bu transferleri yapmıyoruz” diyen banka çalışanı, Türkiye’ye para transferlerinin ‘hiçbir şekilde’ gerçekleşemediğini belirtti.

Rus Alfa-Bank, Rosbank ve Tinkoff Bank geçen hafta sonu Avrupa Birliği’nin (AB) 10’uncu Rusya karşıtı paketine dahil olmuştu. Tinkoff Bank’ın konuya ilişkin açıklamasında, bankanın AB’nin yaptırımlarına hazırlık yaptığı ve müşterilere verilen hizmetlerin etkilenmediği, bunun yanında Avrupa Komisyonu’nun kararının analiz edildiği açıklanmıştı. Aynı zamanda Tinkoff Yatırım Departmanı, müşteri varlıklarının 1 ila 3 hafta arasında yaptırımlara tabi tutulmayan farklı bir şirkete transfer edileceğini, bu arada olağan hizmetlerin kesintisiz olarak verilmeye devam edileceğini bildirdi.

AB, Rus bankaları için SWIFT yerine yeni bir işlem önerdi

Avrupa Birliği (AB), Rus bankası Rosselhozbank'ın SWIFT yerine faks ve e-posta kullanmasına izin verdiği bildirildi. Rus RBK gazetesinin haberine göre; Avrupa bankaları, SWIFT ile bağlantısı kesilmiş fakat yaptırım bünyesine alınmayan Rus bankaları ile yaptıkları işlemlerde faks veya e-posta kullanabilecek.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Rus Rosselhozbank'ın AB yaptırımları altında olmayan finansal kuruluşlardan biri olduğu bildirilen haberde “Avrupa bankalarına mektup, faks ve e-posta gibi başka araçlar yoluyla, SWIFT ile bağlantısı kesilmiş Rus bankalarıyla ticari işlemlere izin veriliyor” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce Rusya’ya yönelik AB yaptırımları kapsamında Rus bankaları; Sberbank, VTB, Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovkombank'ın SWIFT ile bağlantıları kesilmişti. Yeni AB yaptırım paketi Alfa-Bank, Tinkoff Bank, Rosbank, VBRR ve Dalnıybostok Bank'a da kısıtlamalar getirileceği düşünülüyor.