Son dakika haberine göre NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınlarında yaptığı askeri yığınakla ilgili açıklama yaptı!

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Dünya gündemine ABD istihbaratından sızdırılan belge ile tekrar gelen Rusya savaş hazırlıkları en son İngiliz Askeri Kuvvetlerince de doğrulanmış ve Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığı kesinleşmişti.

Buna göre Rusya'da tüm üst düzey askeri komutanın toplanacağı ve tarihinde ilk kez gerçekleşecek devasa büyüklükte bir seferberlik görüşmesi yapılacağı haberi dünya gündemine gelmişti.

İstihbarat bilgisine göre işgalin 175 bin askerle gerçekleşeceği, yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırılmıştı.

6079abd318c7733ab8c6eb55

Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı yönündeki haberler sürerken yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Geçtiğimiz gün Almanya Başbakanı Olaf Scholz da bir açıklama yaparak, Ukrayna sınırında Rusya'nın askeri varlığını artırmasından duyduğu endişeyi belirtmiş ve "Toprak bütünlüğünün ihlal edilmesinin bedeli yüksek olur" demişti.

Bugün ise NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınında yaptığı askeri yığınakla ilgili yaptığı açıklamada "Durduğuna ya da yavaşladığına dair hiçbir işaret görmüyoruz. Aksine, devam ediyor" dedi.

putin-in-kizlarinin-fotografi-ortaya-cikti-748619-5

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un açıklama ve tehditlerinin ardından bir gün sonra NATO Genel Sekreterliğinden bildirim gelmesi ve aksi yönlü hareket beyanı tüm dünyada endişe ile karşılandı.

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya olarak hiçbir ülkeyi tehdit etmediğini ve birliklerin toprakları üzerinde hareket etmesinin egemen bir hak olduğu şeklinde bir açıklama yapmıştı ama son yaşanılanlara göre bu açıklama değerini yitirmiş görünüyor.