New York'taki Empire State binası, Kahramanmaraş merkezinde gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremler nedeniyle Türk bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

Tarihi yapı, 6 Şubat'ta Türkiye'de gerçekleşen felakette hayatını kaybedenler anısına ve sağ kurtulanlara destek amacıyla kırmızı beyaz renklerle ışıklandırıldı.

Bina yönetimi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Bu gece Empire State Binası, 6 Şubat'ta meydana gelen trajik depremin kurbanlarını desteklemek için kırmızı ve beyaz renklerle parlayacak.'' ifadelerine yer verdi. Tarihi yapının internet sayfasında ise Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu tarafından başlatılan yardım kampanyası hakkındaki bilgiler paylaşıldı.

Depremin gerçekleştiği tarihten tam bir ay sonra, ünlü binanın sahibi Empire State Realty Trust'ın ışıklandırma kararında, Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu ve New York'taki THY ofisinin girişimleri etkili oldu.

Belçika radyolarında depremzedeler için bağış çağrısı

Belçika'da yayın yapan çok sayıda radyo kanalı, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerden Türkiye'de ve Suriye'de etkilenen kişiler için bağış kampanyası düzenlendi.

Deprem AVM’leri Etkiledi: Ziyaretçi Sayısı Yüzde 30 Düşüş Yaşadı Deprem AVM’leri Etkiledi: Ziyaretçi Sayısı Yüzde 30 Düşüş Yaşadı

Flamanca yayın yapan, kamuya ait veya özel radyo kanalları, gün boyunca Hadise'nin de aralarında bulunduğu 30 sanatçının seslendirdiği 'İnsanlar insanlara yardım eder' parçasını çalmaya başladı. Bazı radyo programları da yayınlarını depreme ve yardım kampanyasına ayırdı. Ülkenin en büyük medya grupları kapsamında olan radyolar, depremin birinci ayında anonslarla yardım kuruluşlarının oluşturduğu '12-12' adlı konsorsiyumun hesap bilgilerini aktararak, akşam saatlerine kadar sürecek destek çağrılarını yayımladı.

Yapılan anonslarda, depremler hakkında bilgi verildi ve bağış için 12-12 konsorsiyumunun hesap numaraları ve internet sitesinin adresleri duyuruldu. Aynı zamanda Belçika'dan SMS ile nasıl bağış gönderileceğinin bilgisi de paylaşıldı.

12-12 konsorsiyumunun sözcüsü Philippe Henon, kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada, "Böyle zamanlarda medyanın desteğinin ciddi fark yaratabildiğini biliyoruz. Bunu daha önceki kampanyalarda da gördük" ifadelerini kullandı.

Konsorsiyum, Caritas International, Belçika Kızılhaçı, Handicap International, Dünya Doktorları, Oxfam Belçika, Plan International ve UNICEF Belçika adlı yardım kuruluşlarından meydana geliyor.

Bağışlar, konsorsiyumun 'BE19 0000 0000 1212' numaralı hesabına veya 'www.1212.be' internet sitesine yapılabiliyor. Ayrıca SMS göndererek her mesajda 1 euro bağış yapma imkânı bulunuyor. Toplanan bağış miktarının yarın açıklanacağı düşünülüyor.