ABD eyaleti New York’un Bronx bölgesinde, elektrikli bisiklet bataryasından yangın çıktı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

New York Polis Departmanı Komiseri Laura Kavanagh, yangının bir elektrikli bisikletin bataryası patlamasının sonucu gerçekleştiğini açıkladı. Kavanagh, elektrikli bisiklet bataryalarının patlayarak büyük yangınlara sebebiyet verdiğini ve bu yangınların söndürülmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Süpermarkette yaşanan olayda en az 7 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri, yangın nedeniyle bir sivil, bir acil servis çalışanı ve beş itfaiyecinin de olay yerinde yaralandığını bildirdi. Marketin yakınına park edilen bisikletin sahibinin kim olduğu ise henüz bilinmiyor.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, düşük kaliteli bataryaların kullanıldığı bisikletlerin oluşturduğu tehlikelere dikkati çekerek, yasal lityum-iyon bataryalarının kullanılmasını tavsiye etti. New York'ta son 4 yılda, lityum-iyon bataryalarının kullanıldığı elektrik bisikletlerden kaynaklı yaklaşık 400 yangının çıktığı belirtildi.

ABD’de ‘TikTok BORG’ trendi

ABD'nin Boston şehrinde yer alan Massachusetts Üniversitesi'nde “TikTok BORG trendi" sebebiyle zehirlenen birçok öğrenci hastanede tedavi altına alındı. UMass yetkilileri, öğrencilerinin katıldığı eğlence gecesinde "TikTok BORG trendi"nin yol açtığı aşırı alkol tüketimi yüzünden 28 ambulansın olay yerine sevk edildiğini açıkladı.

Zehirlenen öğrencilerin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyleyen yetkililer, olayın ciddiyeti nedeniyle bölgedeki birçok devlet kurumunun konuya ilişkin çalıştığını belirtti. Bölge polisi, olayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

UMass yetkililerince yapılan açıklamada, hafta sonu etkinliklerinin gözden geçirileceği ve alkol tüketimi konusundaki eğitimin artırılacağı ifade edildi. Konuya ilişkin açıklamada, üniversiteye katılan öğrencilere aşırı içki tüketiminin yol açtığı psikolojik ve sağlık riskleri konusunda eğitim verildiği paylaşıldı.

ABD'deki üniversitelerde son zamanlarda sıkça gündeme gelen "TikTok BORG trendi", Çin’in sosyal medya platformunda "zararı azaltılmış" içki içme yöntemi vadeden yeni bir moda olarak tanıtıldı. "Blackout rage gallon" anlamına gelen BORG, su, votka, kafeinli tatlandırıcı ve elektrolitlerden meydana gelen alkollü bir içecek.