Japon otomobil üreticisi Nissan, 500 bin aracı geri çağırdı. Vatandaşlar araçların neden geri çağrıldığını merak etti. İşte detaylar…

Japon otomobil üreticisi Nissan, 500 bin aracı geri çağırdı. Vatandaşlar araçların neden geri çağrıldığını merak etti. İşte detaylar…


Dünyaca ünlü Japon otomobil üreticisi Nissan, elektrik motoru parçasının alev almasına neden olabilecek bir arızadan kaynaklı 527 bin aracını geri çağırdı. Vatandaşlar arabaların tam olarak neden çağrıldığını merak edip araştırmaya başladı. 

tr-nissan-haberler-yeni-nissan-qashqai.jpg.ximg.l_12_m.smart


Nissan Marka Araçlar Alev Aldı!


1910’ da Kenjiro Den, Rokuro Aoyama ve Meitaro Takeuchi isimli üç ortak tarafından Kaishinsha Motorcar Works şürketi kurulmuştur. Böylece üç ortağın soyadlarının ilk iç harfinden oluşan ilk araç DAT 1914’ te üretilir.

Bu bağlamda şirket 1925 yılında DAT Motorcar Co ismini alırken 1926 yılında Jitsuyo Jidosha company ile bir araya gelerek Osaka nerkezli DAT Manufacturing Co. Ltd. şirketi kurulmuştur. Dolayısı ile şirket 1932’ den itibaren bu çatı altında otomobil üretmektedir. 


Peki Nissan markası nasıl oluştu diye sorarsan: 1934’ de Jidosha – Seizo co. Ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketleri birleşerek Ni-san ismini kullanır. Dolayısı ile 1 Nisan 1934 tarihinde şirketin ismi Nissan Motor Co. Ltd olmuştur.

Peki Nis san anlamı nedir diye baktığımız zaman; internet sitesinde yer alan bilgiye göre “geleneksek olarak Nis san dürüst samuray demek ve görevi, verilen emaneti ve görevi canının son noktasına kadar korumak ve güvenliğini sağlamadan can vermemektir. Bu yüzden Nissan- Made in Japan olan modeller daha uzun ömürlü motor ve şase yapısına sahiptir” şeklinde tanımlanmıştır. 


Öte taraftan 1966’ da Prince Motor Company isimli şirket ile birleşir. Bunun ardından Prince ismi kullanılmazken Prince Motor Company’ e ait Gloria ve Skyline adlarını Nissan markası altına almıştır. 1989’ da Nissan, Amerika pazarı için infiniti ismi altında yeni lüks marka tanıtımı yapmıştır.

Ayrıca, Nissan 1990’ lı yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kaynaklı 26 Mart 1999’ da da Renault ile güçbirliği anlaşması imzalamıştır diyebiliriz. Anlaşma kapsamında Renault-Nissan adından bağımsız bir marka kuruldu ve şirketin başına da gönüllü olarak Carlos Ghosn atandı.

Bu iki anlaşmadan çıkaracağımız sonuç şöyledir ki; internet sitesinde yer alan bilgi kapsamında “Nissan Avrupa’ da söz sahibi olam Renault da teknolojisini ve dizel motorlarının daha da verimli olmasını sağlamak ve ABD’ deki bilinirliğini artırmak amacı ve karşılıklı piyasada söz sahibi” olmak istediğini ifade edebiliriz.  

Nissan_QQ_Midnight_Edition_041220_2

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!


Neden 500 Bin Araç Geri Çağrıldı?


Dünyanın en büyük Japon otomobil üreticisi Nissan, elektrikli motor parçasındaki bir arızadan kaynaklı alev almasına sebep olabilecek Suzuki logolu otomobiller de dahil olacak şekilde 527 binden çok araç için geri çağırma başvurusunda bulunduğu belirtildi. Vatandaşlar bu geri çağrılmayı merak edip araştırmaya başladı. 


Yapılan açıklamaya baktığımız zaman, Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) açıklamaları kapsamında otomobil üreticisi Nissan’ a, motor parçası hata raporları ulaşmış. Bu bağlamda Bakanlığa göre Nissan, elektrikli motoru parçasının alev almasına neden olabilecek bir arıza sebebiyle araçlarını geri çağırma kararı aldıklarını açıkladığını görüyoruz.

Dolayısı ile Bakanlık, hata raporlarının, otomatik start – stop yani kalk – dur sistemine yönelik elektrik motorlarındaki parça arızasından kaynaklandığını ifade etti. MLIT açıklamasına göre Nissan üretimi, şimdiye kadar beş aracın alev aldığı, altı aracın da kısmen yandığı açıklandı.

Bu bağlamda Nissan’ a ulaşan hata raporları ardından, üretici firma X – Trail, Serena minivan ve Landy minivan modelleri olmak üzere 527 bin 419 aracın geri çağrıldığı belirtildi. Geri çağrılan araçların hemen hemen yarısı Eylül 2010 – Haziran 2017 tarihleri arasında imal edildiği ve potansiyel olarak alev alabileceği aktarılarak bilgilendirme yapıldı.