AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş TÜİK verilerini eleştiren muhalefet için "filanca bakanlığına güvenmeyeceksin de filanca masada oturup içki içerken fikir söyleyen adamlara mı güveneceksin?" dedi. Peki Numan Kurtulmuş kimdir? Numan Kurtulmuş nereli? Numan Kurtulmuş kaç yaşında? Numan Kurtulmuş hangi partili?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş "TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını gerçekçi buluyor musunuz?" sorusuna verdiği yanıtla gündem oldu. 

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'in açıkladığı verileri eleştirmesine Numan Kurtulmuş tepki gören bir yanıt verdi.

Numan Kurtulmuş, "Adı üstünde Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'nin istatistik bilgilerini Cumhuriyet tarihi boyunca toparlayan bir kurumdur. Merkez Bankasına güvenmeyeceksin, Türkiye İstatistik Kurumuna güvenmeyeceksin, Türk Silahlı Kuvvetlerine güvenmeyeceksin, Türkiye'nin filanca bakanlığına güvenmeyeceksin. Filanca bakanlığına güvenmeyeceksin de filanca masada oturup içki içerken fikir söyleyen adamlara mı güveneceksin?" dedi.

Peki Numan Kurtulmuş kimdir? Numan Kurtulmuş nereli? Numan Kurtulmuş hangi partide siyasete başladı? Numan Kurtulmuş kaç yaşında? Numan Kurtulmuş kiminle evli? Numan Kurtulmuş serveti ne kadar?

Numan Kurtulmuş Kimdir?

 23 Mart 1959 Ordu Ünye doğumludur. Babaanne tarafından Gürcü asıllı olan Numan Kurtuluş'un ismini aldığı dedesi Numan Kurtulmuş, Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale, Erzurum, Batum ve Azerbaycan cephelerinde binbaşı olarak görev yapmıştır. Dedesi ayrıca latin harfleriyle yazılmış ilk Türkçe ilmihal kitabı olarak bilinen Amentü Şerhi'nin yazarıdır.

2014-2018  AK Parti hükûmetlerinde Başbakan Yardımcılığı,

2017-2018 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı

2008-2010 yılları arasında Saadet Partisi,

2010-2012 yılları arasında Halkın Sesi Partisi genel başkanlığı yapmıştır.

Sevgi Kurtulmuş ile evlidir ve Ayşe, İsmail ve Emir adlarında üç çocuğu vardır.

İyi derece İngilizce bilen Numan Kurtulmuş, İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu .

Daha sonra ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü okudu.

ABD'de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

1994 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçent, 2004 yılında profesör unvanlarını aldı.

Sabahattin Zaim'in asistanlığını yapmıştır. 

Siyasete Fazilet Partisi'nde başlamıştır. Daha sonra 2001 yılında Saadet Partisine katılmış, 2010 yılında Halkın Sesi Partisi'ni kurmuştur.

Daha sonra 2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi ile HAS Parti birleşmiştir.