ODTÜ’lüler Devrim Stadyumu’nda mezuniyet töreninin iptal edilmesini eylem yaparak protesto ettiler.

Türkiye'de üniversite mezuniyetlerinde protestoların artması üzerine çareyi "iptal" etmekte bulan iktidar ve YÖK tepki toplamaya dema ederken ülkenin önde gelen üniversiteleri eylemlere başladı.

Devrim Stadyumu’nda mezuniyet töreninin iptal edilmesini rektörlük önünde eylem yaparak protesto eden ODTÜ'lüler eylemde slogan ve pankartlarla Rektör Verşan Kök’e tepki gösterdi.

Öğrenciler “6 Ağustos günü rektörlük mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de Devrim Stadyumu’nda düzenleyeceğimiz mezuniyetimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

ODTÜ’de bir gelenek olan Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet töreninin iptal edilmesi rektörlük önünde protesto edilirken ortaya çıkan görüntüler de ayrıca sosyal medyada gündem oldu.

Hakları elinden alınan ODTÜ’lüler, rektörlük önünde şu göze çarpan yazılar eşliğinde eylem yaptılar;

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

“Verşan Kök ODTÜ’ye Rektör olamaz”,

“Ne sermaye ne rektör. ODTÜ bizimdir”

“Doğanın kanunu evrimdir, mezuniyet yeri Devrim’dir

Makina Bölümü öğrencileri uzatma eğri çizili  “Uzatma kırılmasın”

İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencileri “Mezuniyetime dil uzatma”

Fizik Bölümü öğrencileri “Momentumuz belirsiz olsa da konumumuz bellidir”

Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri “Atanmış olduğunu unutma, içişlerimize karışma”

Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri “Rektör ataması değil öğretmen ataması istiyoruz”

“Demokratik bir ODTÜ, özgür bir gelecek için Devrim’den de mezuniyetten vazgeçmiyoruz” yazısıyla verdi.
 

Öğrenciler, eylemde Tango gösterisi yaparken; davul eşliğinde de halay çekildi ve öğrenciler adına ortak açıklamayı okuyan İktisat Bölümü öğrencisi Gültekin Arık, şunları söyledi:

“Okulumuzda her sene büyük ilgi ve coşkuyla Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen diploma töreni ve mezuniyet yürüyüşü, bu sene atanmış rektör tarafından ‘güvenlik gerekçesiyle’ engellenmiştir. Diploma törenlerinin ayrı ayrı bölümlerce yapılacağı duyurulmuştur. ODTÜ yönetiminin iptal gerekçesi olarak belirttiği güvenlik sorunu, öğrencilerin yıllardır bir araya gelerek taşıdığı pankartlar, rektöre yapılan protestolar ve atılan sloganlardır. Bunun bir güvenlik sorunu olarak yansıtılması hem özgür düşünce hakkına bir saldırıdır, hem de üniversite bileşenlerini marjinalleştirme çabasıdır. Ancak bizler biliyoruz ki, ODTÜ öğrencileri yıllardır sözlerini söylemekten sakınmamış, baskılara karşı gelmiştir.

Bu sebeple atanmış rektör ve yönetiminin ‘güvenlik’ kaygısı bahanesi tarafımızca kabul edilemez. Atanmış rektör ve yönetimi üniversite bileşenlerini sürece dahil etmeden tepeden inme bir karar uygulamaya çalışmaktadır. Üniversiteler de dahil olmak üzere ülkenin her yerinde bu uygulamaları görüyor ve yaşıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet töreni iptal ediliyor, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konuşma yapan öğrenci sansürlenmeye çalışılıyor, konserler yasaklanıyor, yaşanılabilir bir ücret için bir araya gelen işçiler işten atılıyor, hakları için bir araya gelen her kesime baskılar sürüyor.
 

Tüm bu baskılarla birlikte ODTÜ kültürünü yansıtan mezuniyet yürüyüşümüzün bu şekilde haksız bir kararla engellenmesi girişimi okulumuzun geleneğine, kültürüne, özerk ve demokratik yapısına karşı açık bir saldırıdır. Bizler, öğrencilerin haklarına karşı yapılan her hamlenin sadece mezuniyet özelinde değil aynı zamanda okulumuzun bütün bileşenlerine, özerk ve demokratik yapısına da karşı yapılmış bir hareket olduğunun farkındayız. Bizler ODTÜ öğrencileri olarak başta 2022 mezunları olmak üzere arkadaşlarımızı ve tüm ODTÜ bileşenleri olarak Devrim’deki mezuniyetimizi kazanmak için mücadele ediyoruz ve sonuna kadar edeceğiz. 6 Ağustos günü rektörlük mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de Devrim Stadyumu'nda düzenleyeceğimiz mezuniyetimizi gerçekleştireceğiz.”