Öğrenciler için burs onaylandı. 5 bin TL öğrenci bursu kesintisiz olarak yatacak. İşte karşılıksız öğrenci bursu ve ayrıntıları haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve özellikle deprem bölgesindeki 11 şehirde yaşayan öğrenciler için sağlanacak olan burslar onay aldı. Depremde yakını vefat eden öğrencilere sağlanacak burs ile gençlerin en azından maddi anlamda problem yaşamadan eğitim öğretim hayatlarına devam etmesi amaçlanıyor.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ahbap’tan Haluk Levent’te bir hatırlatma yaptı. Deprem bölgesindeki gençlere çeşitli yardımlar sağlanıyor ve bu yardımlarda temel amaç depremde zarar gören öğrencilerin en azından eğitim hayatlarının sekteye uğramadan geleceklerini kurmalarında yardımcı olmak. Peki, her iki burstan da yararlanılabilir mi? Depremzede öğrenciler burs başvurularını nasıl yapacak? Depremzede öğrencilere burs ne kadar verilecek? 

devlet öğrenci kredisi bursa çevrilecek

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE 

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden sonra 2022 – 2023 döneminde sene sonuna kadar bursların verileceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremzede öğrenciler için sağlanan burs ile alakalı bir açıklama daha yaptı. Öğrencilere sağlanan burslarla ilgili açıklama şu şekilde oldu:  

“Öğrenim kredisinden yararlanan gençlerin kredileri bursa çevrilerek ödenmeye devam edecek. Depremzede öğrencilerin yurtlara yerleştirilmesinde öncelik sağlanacak.” 

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER NASIL BURS BAŞVURUSU YAPACAK? 

Depremzede öğrenciler için yapılacak burs başvurusu ve yurtlar ile ilgili açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde açıkladı: 

Vakıfbank Emekli Kredisi: Maaş Alan Emeklilere Verilecek Tutar Belli Oldu! Vakıfbank Emekli Kredisi: Maaş Alan Emeklilere Verilecek Tutar Belli Oldu!

“Yurtlarımızda kalan depremzede öğrenciler için süreci sürdürüyoruz. Yurt inşaatları da bir taraftan sürüyor. Yurtlarda kalan depremzedeler için açık kalmaya devam edecek. Depremzedelerin tümü için sağlanan yurtlarda konaklama imkanı 383 bin vatandaş için sağlandı. Günde 3 öğün sıcak yemek hizmeti devam ediyor. Öte yandan kreşe giden çocuklarımız için sınıflar hazırlandı. Sınav hazırlığında olan öğrenciler için de takviyeler sağlandı. Evi, iş yeri hasar gören, depremde yakınları vefat eden öğrenciler için burs çalışmaları da sürüyor. Krediler ise bursa çevrilerek sağlanacak. Yurtlarda ise öncelikle depremzede öğrenciler için konaklama imkanı verilecek. Bunun için bakanlığa başvuru yapılacak.” 

ahbap öğrenci burs 5 bin tl

BİR BURS DA AHBAP’TAN 

Devletten sağlanan öğrenci bursu ve konaklama yardımının yanı sıra Ahbap’tan da öğrencilere destek sunuluyor. Öğrenciler için verilecek 5 bin TL burs ile alakalı son olarak Haluk Levent bir paylaşımda daha bulundu. Ahbap’a yapılan yardımlar şeffaflıkla paylaşıldı ve yapılan yardımların harcamaları da vatandaşlara sunuldu. Ahbap 1 yıl boyunca verilecek 5 bin TL öğrenci bursu başvurularının ahbap.org adresinden sağlanacağını belirtti. 

ahbap depremzede öğrenci bursu 5000 tl