Devlet öğrenciye özel olarak sunduğu destekler 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasına ramak kala devam ediyor.

Devletin kadınlara  ve öğrencilere sunduğu desteklerin ardı arkası kesilmek bilmiyor. Dar gelirli kapsamında değerlendirilen hanelere devlet çok sayıda destek ödemesi yapıyor. Refah ortamının sağlanması adına sunulan destek ödemelerinin bir yenisi daha geçtiğimiz sene başlamış olup, bu sene pilot iller dışında her haneye sunuluyor. Ailesinden uzakta yaşayan öğrencilere devletin sunduğu imkanlar arasında ulaşım desteği yer alıyor. Geçtiğimiz sene 3.000 TL'ye kadar ulaşan destek ödemeleri bu sene artacağı bildirilirken, öğrencinin faydalanabileceği destek ödemesi için de başvurular başlamış bulunuyor. 

2022-2023 eğitim dönemi için belirlenen destek ödemesi tutarı tek seferlik 750 TL olup, 2 sefer gidiş dönüş bileti ödemesi yapılıyor. Bu destek ödemesinden ailesi sosyal yardımlardan faydalanan, hanesinden uzakta okuyan öğrenci faydalanıyor. Ulaşım desteği adı altında ödenen destek ödemesi ile alakalı detaylar merak ediliyor. 

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Aile ve Sosyal Bakanlığı'na yapılan başvurular başvuru süzgecinden geçip, onay alınması halinde 2023-2024 senesi boyunca devlet öğrenciye zamlı olarak ulaşım desteği sunacak. Bakanlık tarafından konu ile alakalı yapılan açıklama şu şekilde; "3294 sayılı Kanun kapsamında yer aldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilen ve Türkiye sınırları içerisinde ailelerinin ikamet ettiği ilden farklı bir ilde örgün eğitime devam eden 25 yaş ve altı Türk vatandaşı öğrencilerin, ailelerinin yanına gidiş veya okullarına dönüşlerinde yıllık 2 gidiş-2 dönüş olmak üzere toplam dört bilet hâlinde, belirlenen tek yön bilet vasıta üst limit tutarını aşmamak kaydıyla ulaşım giderlerinin karşılanmasına yönelik bir destek programıdır" 

Ulaşım Desteği Kimlere Veriliyor

Ulaşım desteğinden üniversite öğrencileri faydalanabiliyor. Öğrencilerde aranan şartlar ise bakanlık tarafından şekilleniyor. Konu ile alakalı bakanlık resmi internet sitesinde  "3294 sayılı Kanun kapsamında yer aldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilen ve Türkiye sınırları içerisinde ailelerinin ikamet ettiği ilden farklı bir ilde örgün eğitime devam eden 25 yaş ve altı Türk vatandaşı öğrenciler faydalanabilmektedir" açıklamasını yapmış bulunuyor. 

Tek seferlik olarak 750 TL ve 2 dönem içinde 3.000 TL'ye varan ulaşım desteğinden faydalanmak isteyen birey, başvuru için öğrenci belgesi ve kimliğiyle birlikte Aile Bakanlığına bizzat ibrazı gerekiyor