Erdoğan'ın sinir krizi geçirdiğini Cem Tüzün şöyle anlattı...

Erdoğan'ın sinir krizi geçirdiğini Cem Tüzün şöyle anlattı...

Gazeteci Barış Terkoğlu, Gezi Parkı Davası kararının ardından Taksim Dayanışması’ndan Cem Tüzün ile görüştü ve Tüzün, "Erdoğan, toplantıda "sinir krizi geçirdi." dedi.

Gezi Parkı davası 25 Nisan'da tamamlanan duruşmayla karara bağlanmış ve iş insanı Osman Kavala ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına; diğer sanıklardan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi de 18'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gazeteci- yazar Barış Terkoğlu da Gezi Parkı Davası kararının ardından Taksim Dayanışması'ndan Cem Tüzün ile yaptığı görüşmede yaşanılan ilginç anlar da gündeme geldi.

Tüzün, 2013'te dayanışmanın o dönemin başbakanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye dair  "Erdoğan, toplantıda "sinir krizi geçirdi." bilgisine yer verip hatırlatma yaptı.

Dayanışma, Gezi eylemlerinden bir yıl önce, Taksim projesine karşı olan 200’e yakın parti ve toplum örgütü tarafından kurulmuş ve o dönem başbakan olan Erdoğan, eylemler başladıktan sonra, önce sanatçılarla görüşme yapmıştı. Ancak sanatçılar, eylemciler adına konuşamadığı için onların girişimleriyle 13 Haziran 2013 akşamı, Taksim Dayanışması’nın sekiz üyesi ve bir grup sanatçı, Erdoğan’la Çankaya’da görüşmüştü.

Başbakanlık ile aralarındaki sürtüşmeyi Tüzün şöyle anlattı;

Erdoğan'dan Gezi itirafı: “Diyorlar ki polise talimatı kim verdi? Ben verdim!” – Sendika.Org

“Onlar dediler ki sadece Cem Tüzün ve Eyüp Muhcu gelsin. İtiraz ettik. Dayanışma’yı temsilen dört kadın dört erkek geliriz dedik.” Sonraki temas, 13 Haziran’da oldu. Yavuz Bingöl arayıp ‘havaalanına gelin’ dedi. Gittiğimizde bizi VIP’e aldılar. 10-12 kişilik iki ayrı uçakla, sanatçı-yazarlarla birlikte gittik. İtiraz ettikleri arkadaşlar ikinci uçaktaydı.”

“Başbakan geldi. Gezi’deki eylemcileri şikâyet eden, polisin hazırladığı videolarla sunum yapmaya başladı. İnsanlar sitemkâr davranışlarda bulundu. Başbakan azarlar tonda konuşuyordu. ‘Biz buraya günlerdir dinlediğimiz konuşmaları dinlemeye gelmedik, taleplerimizi söyleyelim ve çözüm bulalım diye geldik’ dedim. ‘Altı arkadaşımız geldi, kapıda, gelmeyeceklerse ben de çıkıyorum’ dedim, çıktım.”

“Peşimden Mahsun Kırmızıgül geldi, sakinleştirdi. Tekrar altı kişiyle birlikte bizi içeri aldılar.”

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

“Benden sonra Arzu Çerkezoğlu söz istedi. O konuşurken Erdoğan bir anda sinirlendi. ‘Bana sosyoloji anlatma, ben ne kadar oy alıyorum, senin desteklediğin partiler ne kadar oy alıyor’ dedi. Sinirle ayağa kalktı. O kalkınca herkes de kalktı. Beyza Metin o sırada ‘Bir kadınla böyle konuşamazsınız, haddinizi bilin’ dedi. Erdoğan, bunu Arzu Çerkezoğlu söyledi sandı. Öfkeyle ona döndü. ‘Asıl siz haddinizi bilin’ dedi. Sanki kriz geçiriyordu. Kelimeleri birbirine giriyordu. Sümeyye Erdoğan ve partisindekiler araya girdi, onu götürdüler.”

Tüzün'ün ifadelerinden sonra Terkoğlu, "Tarihçiler tarihi yazıyor. Eylemleriyle yön verenlerse tarihi yapıyor. Mahkemelerle tarihi kurmaya çalışanların kazandığını hiç gören oldu mu?" satırlarını yadı.

Tüm dünyanın karşı çıktığı ve anlamlandıramadığı, bu karar Erdoğan yeni bir kriz daha geçirmemesi için mi verildi?