Perdelerin indiği ışıkların kapatıldığı Hekimlik Andı güne damga vurdu...

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları değiştirilen hekimlik andının orijinalini dekanlığın sansürüne rağmen okunca ortalık karıştı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde Hekimlik Andının değiştirilmiş halinin genç doktorlara okutulmak istenmesi tepkilere neden olurken, orjinal halini okuyan öğrencilerin üzerine önce ışıklar kapatıldı sonra perde çekildi.

Genç hekimlerin ışıkların kapatılması ve perdelerin indirilmesine rağmen metnin orijinal halini okuduğu dakikalar, "hekimlerin meslek onuru için" direndikleri anlar Türk Tabipler Birliği tarafından da paylaşıldı.

Bu arada Tıp Fakültesi Dekanlığı mezuniyet provasında öğrencilere hekimlik andı yerine üniversite tarafından yazılan bir “ant” metni dağıtırken, duruma tepki gösteren öğrenciler yarın düzenlenecek törende orijinal metni okuyacaklarını söylemesi üzerine; fakülte yetkililerinin bunun bir protestoya dönüştürülmesi durumunda “sonuçları” olacağı tehdidinde bulunduğu öğrenildi.

İşte o dakikalar ve devamı;

Orijinali:

Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime,

Değiştirilen:

Din, milliyet, ırk ve görüş farklılıklarının mesleğimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri