SGK ölüm aylığını kime bağlıyor? Eşi veya ailesini kaybedenler ne kadar maaş ödemesi alacak? Ölüm aylığı için aranan şartlar ve emekli maaşının kime bağlanacağı sorusu yanıt buldu. Sigorta primi karşılanır ise ödemeler hesaplara yatırılacak.

Vefat eden eşten doğacak ölüm aylığı hakkına ilişkin çok fazla merak edilen soru bulunuyor. Emekli veya işçi maaşlarındaki güncel gelişmeler paylaşıldı. Sigorta prim şartı var ise kimleri kapsıyor? Ölüm aylığı alabilmek için hangi şartlar karşılanmalıdır?

Ölüm Aylığı Kime Bağlanır?

Ölüm aylığı, sigortalı işçi olarak çalışan kişinin 1800 sigorta prim günü şartını karşılaması durumunda eşe veya çocuğa bağlanır. Öte yandan emekli vatandaşların hayatını kaybetmesi durumunda maaşları sigorta prim şartı olmaksızın aktarılmaktadır. 

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Sigorta Prim Şartına Dikkat!

Sigorta prim şartının karşılanması konusunda ise aşağıdaki açıklama yapıldı:

"Deprem nedeni ile vefat edenler eğer emekliler ise, bunların maaşları bir şarta tabi tutulmadan hak sahiplerine bağlanabiliyor. Eğer aktif olarak çalışıyorlar ise; 4A'lı işçi, 4B'li Bağ-Kur'lu, 4C'li memur olarak çalışıyorlarsa burada temel bir şart var o da 1800 gün primlerinin yatmış olması gerekiyor."

parass

SSK'lı İşçilerde Durum Farklı!

SSK'lı yani 4A işçilerde 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 sigorta primi karşılanır ise ödeme yapılır. Ölüm aylığının bağlanması için bu kritik şarların karşılanması gerekiyor.