Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo isimli savaş gemisinin sökümünün İzmir Aliağa Limanı’nda yapılacağı öğrenilirken perde arkası ise korkuttu.

Sosyal medyada ‘ölüm gemisi’ olarak adlandırılan Nae Sao Paulo için ortaya atılan korkutucu iddialar sürerken Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ise, ‘asbest bombası geliyor' diyerek konunun ciddiyetine dikkat çekti.

Anka’nın haberine göre; Nae Sao Paulo adlı savaş gemisinin İzmir'in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerine getirilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan onay aldığı ortaya çıktı.

ALÇEP: Asbestli NAe Sao Paulo gemisini istemiyoruz - Evrensel

Böylesine korkunç bir durum için verilen Bakanlık onayı dikkat çekerken ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ise Aliağa'ya getirilecek geminin yaratacağı tehlikeyi anlattı.

“Sao Paulo gemisinin ikizi olan Clemenceau'nun 760 ton asbest barındırdığı bilgisine sahibiz. Bu durumda geminin Türkiye'ye söküm için gelmesi, bakanlığın açıkladığı 241 ton asbestin 3 katından fazladır. Aliağa gemi sökümlerinde çalışanları ve çevre halkı asbeste maruz bırakılmıştır. Aliağa'da yaşayanların tamamını etkileyebilecek, hatta öldürebilecek miktarda asbest bombası geliyor. Aliağa, İzmir ve Ege Denizi çok ciddi tehdit altındadır.' diyerek durumu açıklamaya çalışan Ensari sonrası, sosyal medyada ilginç paylaşımlar dikkat çekti.

Nae São Paulo'nun Aliağa'da sökümüne izin vermeyeceğiz' - Yeni1Mecra

Asbest nedir?

Asbest (amyant), beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek, lifli yapıda bir mineraldir.

Asbeste bağlı hastalıklar nelerdir?

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Akciğer zarında sıvı birikmesi, akciğeri saran zarın kalınlaşması ve kireçlenmesi, akciğer dokusu içerisinde asbest liflerinin birikmesi (asbestozis), akciğerleri ve karın boşluğunu saran zarın kanseri (mezotelyoma) ve akciğer kanser.

Sosyal medyada öne çıkan bazı tepkiler ise şöyle;