Koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken yeni belirtilerde ortaya çıkıyor. Özellikle son günlerde karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvuru sayısı artmış durumda. Yapılan araştırmalar sonucunda omicron varyantın yeni belirtilerinin Bu şikayetler olduğu anlaşıldı.

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyada etkili olmaya devam ederken yeni belirtilerde ortaya çıkmayı sürdürüyor. Özellikle son günlerde karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısında artış yaşanıyor. Uzmanlar yaptıkları incelemelerde bu belirtilerin omicron varyantın yeni belirtileri olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları istendi.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Yeni tip koronavirüs salgınında o mikrofon var yangının en belirgin Semptomlarının baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, hapşırma ve eklem ağrıları olduğu açıklanmıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda bu belirtilere yenilere eklendi. Omicron varyantının yeni belirtileri ise karın ağrısı, ishali, mide bulantısı olduğu açıklandı.

Yeni semptomlar ortaya çıktı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, son zamanlarda hastaneye başvurular incelendiğinde yeni semptomların tespit edildiğini söyledi. Koronovirüsün kalp ve damar endoteli iç zarlarına ve solunum yollarına tutunduğunu söyleyen Akhan, Bu nedenle de esas olarak semptomların bu bölgelerde görüldüğünü vurguladı. Özellikle koronavirüs salgınında bağırsak sağlığının da son derece önemli olduğuna dikkat çeken Akhan, virüsün sindirim sistemini de olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.

omicron-varyantinda-3-yeni-belirti-daha-ortaya-cikti-3

Bu belirtiler varsa test yaptırın

Uzamanlar, koronavirüs salgını yeni belirtileri olarak tespit edilen karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı şikayeti olanların hemen test yaptırmasını öneriyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, Özellikle kas ağrıları, Ateş, genel bir halsizlik, baş ağrısı gibi genel semt onlara eşlik eden baş edilemeyen Karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı varsa hemen doktora başvurmak ve mutlaka test yaptırmak gerektiğine dikkat çekti.

65 yaş üzeri dikkatli olsun

Uzmanlar, salgının başından beri yaptıkları uyarıları yenileyerek 65 yaş üstü büyükler ve Kronik hastalığı olanların tedbirlere çok sıkı şekilde uyumaları gerektiğine dikkat çekti. Akhan açıklamasının devamında virüsün oldukça büyük değişiklikler yaptığını iki kez Hatta üç kez enfekte olanların görülebildiğini söyledi.  65 yaş üstü olanlar da mutlaka ek bir hastalık da bulunduğuna dikkat çeken Akhan, bu yaştan büyüklerin yeniden enfekte olduklarında hastalığı nasıl anlatacaklarını kestirmenin zor olduğunu belirterek herkesi tedbirli olmaya davet etti.