Ümran Pınar’ın işten çıkartılması haberi ile gündem olan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü bu defa da şikayet sonrası "kaçak ocağa ruhsat" vermekle gündem oldu.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, orman işletme şefi olarak görev yapan Ümran Pınar, AKP’li belediyenin kaçak kum ocağı çalıştırdığını tespit ettikten sonra görevinden alınmıştı ki sosyal medyada oluşan haberler ve kamuoyu tepkisi sonrası Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü önce, İslahiye’deki kaçak kum ocağını ortaya çıkaran memur Ümran Pınar’ın görevden alınmadığını, başka yere atandığını iddia etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Pınar’ı görevden almadıklarını, başka bir yere atadıklarını söylerken alanın ruhsatlı olduğunu iddia eden orman bölge müdürlüğünün bu ruhsatı, Pınar’ın suç duyurusundan 1.5 ay sonra verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberi ile gündeme oturan Gaziantep’teki taş ocağı skandalına ilişkin birbiri ile çelişen açıklamalar geldi.

Bakan Nebati'nin Meşhur Cümlesi Sonrası Hakkında Attığı Tweeti Silen Şamil Tayyar Gündem Oldu! "Mantıksız" Demişti! Bakan Nebati'nin Meşhur Cümlesi Sonrası Hakkında Attığı Tweeti Silen Şamil Tayyar Gündem Oldu! "Mantıksız" Demişti!

Müdürlükten yapılan açıklamada taş ocağının ruhsatlı olduğu duyurulurken Müdürlüğün, taş ocağına verilen izin tarihini 29 Temmuz 2022 yılı olarak ifade etmesi, ancak Şef Ümran Pınar’ın skandalı ortaya çıkarıp tutanak tuttuğu tarihin ise 51 gün öncesine, 8 haziran 2022 tarihine uzanması Gaziantep’teki taş ocağı skandalının ikinci perdesi oldu.

Çünkü bu açıklamalar ile müdürlüğün ve AKP’li İslahiye Belediyesi’nin, Pınar’ın kaçak ocakla ilgili yaptığı suç duyurusundan 1.5 ay sonra suçu örtmek amaçlı ruhsat çıkardığı görüldü.

Konu ile ilgili olarak Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ise şunları söyledi;

Ümran Pınar Kimdir? Neden Görevden Alındı? Ormanları Korumak Ve Kollamak Suç mu Oldu?

“Bölge müdürlüğünün savunması, hukuksuzca, sırf organize suç örgütünün suçunu örtmek adına yapılmış bir açıklama” dedi. Durmuş Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada çelişkiler bulunduğunu ve kamuoyuna yalan söylendiğini ifade ederek Pınar’ın mahkeme kararı olmaksızın görevinden alındığını ve verilen ÇED izinlerinin de yönetmeliğe aykırı olduğunu söyledi.

Burada yaşanan olay aslında iki yıldır devam ediyor. Taş ocağı ile ilgili konu haziran ayında ortaya çıktı ama ardından Orman Bölge Müdürlüğü buradaki suçu kapatmak üzere yeni izin vermiş. Aradan 1.5 ay geçtikten sonra taş ocağına izin veriliyor. Yani izin sonradan geliyor. Bu tür izinler normalde en az 6-7 ay sonra çıkar. En seri şekilde olsa bile, ÇED gerekli değildir raporu verilse bile, 1.5 ay içerisinde o tesise izin çıkması mümkün değil. ÇED toplantısı dahil hiçbir şey yapılmadı. ÇED gerekli değildir raporu verilse bile onda dahi en az 15 günlük bir askı süresi olur ve itirazlar değerlendirmeye alınır”