Ramazan Ayı ile birlikte sorular da gündemde. Orucu bozan ve bozmayan şeyler merakla araştırılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da özellikle diş fırçalamak orucu bozar mı sorusuna yanıt aranıyor. Uzmanlar, Ramazan ayında özellikle ağız sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söylerken, ağız içinde kalan yiyeceklerin oruca zarar vermesini önlemenin de önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Peki, Oruç tutarken diş fırçalanır mı? Oruca niyet ettikten sonra diş fırçalanır mı?

Ramazan ayında en çok sorulan sorulardan biri “Diş fırçalamak orucu bozar mı” sorusu oluyor. Diş fırçalamak, Ramazan ayında uzun süre aç kalınması nedeniyle ağız sağlığını korumak açısından önemli. Ancak bunun yanında ağızda kalan yiyecek artıklarının tükürük yoluyla boğaza gitmesini engellemek ve orucun zarar görmesinin önüne geçmek için de diş fırçalamanın önemi büyük. Peki, Ramazan'da dişler zaman fırçalanmalı? Oruçluyken diş fırçalanır mı? Oruca niyet ettikten sonra diş fırçalanır mı?

Ramazan'da diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ramazan'da diş fırçalamak orucu bozar mı sorusuna yanıt verildi. Yapılan açıklamada, boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı aynı zamanda diş fırçalamanın da orucu bozmadığı belirtildi. Ancak oruçluyken diş fırçalamak oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü diş macununun ya da suyun boğaza kaçma tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı dişlerin imsaktan önce ya da İftardan sonra fırçalanması yönünde uyarılarda bulunuyor. Oruçluyken diş fırçalanacaksa diş macunu kullanılmaması da tavsiye ediliyor.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı

oruc-tutarken-dis-fircalanir-mi-oruca-niyet-ettikten-sonra-dis-fircalanir-mi-2

Oruca niyet ettikten sonra diş fırçalanır mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oruca niyet ettikten sonra dişlerin fırçalanması ya da ağzın su ile çalkalamak orucu bozmuyor. Ancak bu sırada diş macunu ya da suyun boğaza kaçmamasına dikkat etmek gerekiyor. Diş macunu ve su boğaza kaçarsa oruç bozuluyor.

Ramazan'da dişler ne zaman fırçalanmalı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre orucun sakata gelmemesi için Ramazan ayında dişler imsak saatinden önce ya da iftar saatinden sonra fırçalanmalı. Günde 2 defa dişlerini fırçalayanların bunu mutlaka sahur ve iftar sonrası yapmaları tavsiye ediliyor. Oruçluyken dikkat edilse bile boğaza diş macunu ya da su kaçma ihtimali bulunuyor.