ABD'li aktör, skandala karışanlardan biri olarak uzun süredir konuşuluyordu ve sonunda yargı karşısına çıktı.

ABD'li aktör Leonardo DiCaprio, Malezya devlet varlık fonu 1MDB'deki yolsuzluk skandalı davasında tanık olarak ifade verdi. DiCaprio'nun ifadesi, Washington'daki federal mahkemede gerçekleşti.

DiCaprio'nun İlişkisi

Davayla ilgili olarak, kaçak durumdaki Malezyalı finansçı Jho Low'un 1MDB'den çalınan milyarlarca doların aklanması ve iç edilmesiyle suçlandığı belirtiliyor.

DiCaprio'nun davayla ilgisi ise Low ile olan uzun yıllara dayanan ilişkisinden kaynaklanıyor. Low, DiCaprio'nun başrolünde oynadığı The Wolf of Wall Street filminin finansörlerinden biriydi ve ikili uzun süredir arkadaşlık kurmuştu.

Pras Michel'in Rolü

Davada, 1990'ların ikonik hip-hop grubu The Fugees'in bir üyesi olan Pras Michel'in, Low'un 2012'de Obama kampanyasına para aktarmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor. Savcılık, Low'un 21 milyon dolardan fazla bir miktarı Michel'in hesaplarına aktardığını ve bu paranın daha sonra Obama'ya bağış yapan 20 kişiye aktarıldığını öne sürdü. Paranın kaynağı bu şekilde saklandı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

DiCaprio'nun Tanıklığı

Tanık sandalyesinde oturan DiCaprio, Low ile 2010'da Las Vegas'ta bir doğum günü partisinde tanıştığını ve Low'un Abu Dabi ve Malezya'da çok sayıda farklı bağlantısı olan büyük bir iş insanı olduğunu anladığını ifade etti.

DiCaprio, Low'un ünlü isimlerden oluşan grupları özel jetine alarak Brezilya'daki Dünya Kupası gibi özel etkinliklere götürdüğünü söylerken, Low ile birlikte Avustralya'ya yeni yılı kutlamaya gittiğini ve ardından aynı gün Las Vegas'a uçarak yeni yılı ikinci kez kutladıklarını belirtti. DiCaprio, Low'un filmine yaptığı yatırımla ilgili ekibinin ve stüdyonun gerekli incelemeleri yaptığını ancak bir sakınca görmediğini ifade etti.