Osmanlı torunu olarak da bilinen İngiltere’nin Eski Başbakanı Boris Johnson’ın görevinden ayrılmadan önce babasını şövalye adayları arasına aldığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin Eski Başbakanı Boris Johnson’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde Damat Ferit Paşa kabinesinde İçişleri Bakanı olan Ali Kemal Bey’in torunu olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bu haber hem İngiliz basının da hem de Türk basının da fazlasıyla konuşulmuştu. İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson’ı görevden ayrılmadan önce şövalye adayları arasına aldığı ortaya çıktı. Bu durumun meydana çıkmasından sonra da Eski Başbakan Boris Johnson, bir kez daha kayırmacılık suçlamalarından dolayı hedef haline geldi.

Boris Johnson’ın Eski Milletvekili babası Stanley Johnson’ın babasını 100 şövalye adayı listesine aldırdığı iddia edildi

The Times gazetesinin haberine göre, Eski Milletvekili Stanley Johnson, Boris Johnson tarafından Bakanlar Kurulunun incelemeleri için öne sürülen 100 şövalye adayının içerisinde yer alıyordu. Johnson’ın babası olan Eski Milletvekili Stanley Johnson’ı bu listeye görevi bırakmadan önce aldırdığı ortaya çıkınca ‘Kayırmacılık’ suçundan dolayı da suçlamaların hedefi haline geldi.

Hal böyle olunca gözler Eski Başbakan Boris Johnson’a çevrildi ancak Johnson’ın sözcüsü konu hakkında yorum yapmayı net bir dille de reddetti.

Diğer bir yandan da, Boris Johnson, 2022 yılında da Eski Bakan olan kardeşi Jo Johnson’ı asilzade olarak aday göstermiş, yapılan bu aday gösterme durumu ortaya çıkınca da kayırmacılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

2020 yılının ardından Boris Johnson’ın adı bu kez de 2021 yılında anıldı. Muhafazakar Partili kıdemli milletvekili Caroline Nokes, Muhafazakar Parti konferanslarında Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson’ın tacizine uğradığını söylemişti. Avam Kamarası Kadın ve Eşitlik Komisyonu Başkanı olan Caroline Nokes, Stanley Johnson’ı 2023 yılındaki Muhafazakar Parti konferansında arkasına vurmak ve kaba bir yorumda bulunduğunu belirterek Stanley Johnson’ı suçlamıştı. Eski Başbakan Boris Johnson’ın eski milletvekili Stanley Johnson ise kendisine yapılan bu suçlamalarla ilgili ‘Hatırlamıyorum’ yorumunu yaptı ve her iki olayı da asla hatırlamadığını iddia etmişti.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Twitter’ın sahibi Elon Musk’a, Türkiye Rekabet Kurulu, kendilerinden izinsiz bir şekilde Twitter’ı satın aldığı için Türkiye’deki gayrisafi gelirinin binde biri oranında para cezası kesildi.

Türkiye Rekabet Kurulu, uydu teknolojileri şirketi SpaceX’in ve sosyal medya platformu olan Twitter’ın sahibi Elon Musk tarafından Twitter’ın tek kontrolünün devralınmasına yönelik inceleme başlatmıştı. Yapılan incelemelerde 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11. Maddesi uyarınca resen incelemesi de sonuca bağlandı.

Sonuca bağlanan incelemeye göre, Türkiye Rekabet Kurulu işlemin 4054 sayılı Kanun’un 7. Maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılmış olan 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ kapsamında da izne tabii olduğuna karar verdi.

Rekabet Kurulu, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilişkili de işlem sonucunda etkin rekabetin büyük bir ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması sebebiyle de işleme izin verdiklerini ifade etti.

Bunun yanı sıra Rekabet Kurulu, dosya konusu işlemin de Rekabet Kurulu’nın izni olmadan gerçekleştirilmesi nedeniyle de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. Maddesinde yer alan bir ifadeye de dikkat çekti. 16. Madde’de yer alan ‘İzne tabii olan birleşme ve devralmaların da Kurul izni olmaksızın gerçekleştirilmesi’ ifadesi uyarınca da devralan konumdaki işlemin direkt olarak tarafı olan SpaceX’in ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’a 2022 yılına ait olarak Türkiye’de elde edilen gayrisafi gelirinin de binde biri oranında olmak üzerinde idari para cezası uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.