Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yeni oteli için hazineden 25 bin metrekarelik alanın da tahsisi için bakanlığa başvurduğu öğrenildi.

5 yıldızlı otel yapabilmek için bu defa sit alanına gözünü diktiği öğrenilen Bakan Ersoy’un hazineden 25 bin metrekarelik alanın tahsisi için bakanlığa başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği tarafından, son olarak Muğla Bodrum’da Çiftlik Mahallesi Adalıyalı Mevkii’nde bir 5 yıldızlı ‘Maxx Royal Bodrum Otel’i açılmak istendiği öğrenildi.

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre, otelin yaklaşık 124 bin metrekarelik tapulu alanda toplamda 325 oda 750 yatak, 14 villa, 3 apart otel villa ve 38 aile odası yapılması planlanırken buna rağmen Bakan Ersoy’un şirketinin proje bölgesinde sadece 3 bin 819 metre karelik kısmının kendisine ait olduğu öğrenildi.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Bakan Ersoy'un, bakan olmadan önce bölgede 95 bin metrekarelik kısmı hazine arazisinden tahsis ettiği, şimdi ise 25 bin metrekarelik daha hazine arazisini tahsis etmek istediği öğrenildi. Proje’nin iki yılda tamamlanması planlanırken işletme süresi ise 49 yıl ile dikkat çekti.

Proje alanı, doğal sit, arkeolojik sit ve taşınmaz kültür varlığı statüsünde. (Fotoğraf: BirGün)

Bedeli yaklaşık 159 milyon olarak belirlenen projenin orman alanı, önemli doğa alanı, doğal sit alanı ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi içerisinde yer alması ise şaşırtmadı.

Alanda korunacak ağaçlar mevcutken proje tanıtım dosyasında da alanın, 2’nci derece doğal sit, 3’üncü derece arkeolojik sit, taşınmaz kültür varlığı statüsünde Hellenistik Kule Yapısı ve tescilli eser koruma alanından oluştuğu belirtildi.

Şirketin daha önce 490 oda ve 1000 yatak kapasiteli olarak Proje Tanıtım Dosyası hazırlanarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurup 20 Kasım 2014 tarihinde çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı aldığı öğrenilirken, proje alanının sit alanı olduğu gerekçeleriyle kararın iptali istemiyle Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından dava açılmıştı.

Ancak bu karar 2019 tarihinde iptal edildi ve iptal kararı sonrası şirket yeni proje dosyası hazırladı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurusu yapılan proje için de 3 Ağustos tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı kararı verildi bile.

PEKİ NASIL OLDU?

Bakan, gözünü sit alanına dikti

Kültür ve Turizm Bakanımız oteller sahibi Mehmet Nuri Ersoy’a ait Ersoy Otelcilik, Aralık 2020’de Muğla’da Bodrum Hilton Türkbükü Otel’i bünyesinde bulunduran Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın almış, satın alınan ISR Holding’in ismini 15 Ocak 2021’de ise MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş. olarak değiştirmişti.

Şirketin devriyle ise otel satın alındıktan sonra yıkıp yerine 5 yıldızlı tatil köyü yapılmasına karar verilmişti. Bakan Ersoy’un ana hissedarı ve yöneticisi olduğu şirket, 115 bin metrekarelik alana bitişik 25 dönüm arazinin tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat etmiş ve orman vasfındaki hazine arazilerini tahsisinde sakınca görmeyen bakanlık, 24 Eylül 2021 tarihinde gereken onayı vermişti.