Araç almak isteyen kişiler ve otomobil sahipleri tarafından yakından araştırılan araç fiyatları için yeni bir açıklama yapıldı. Oto galerici işletenlerden gelen açıklama içerisinde fiyatlarda meydana gelen düşüşün en büyük nedeninin opsiyonlandı oyunu ol

Araç almak isteyen kişiler ve otomobil sahipleri tarafından yakından araştırılan araç fiyatları için yeni bir açıklama yapıldı. Oto galerici işletenlerden gelen açıklama içerisinde fiyatlarda meydana gelen düşüşün en büyük nedeninin opsiyonlandı oyunu olduğu belirtildi. İkinci el otomobil fiyatlarıyla ilgili flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Detaylar haberimizde sizlerle...

Otomobil sektörü koronavirüs salgınından sonra yaşamış olduğu dalgalı süreci sürdürüyor. Mart ayında pandeminin ilan edilmesi ile birlikte dibe vuran araç talebi, sonrasında ise devlet bankaları tarafından başlatılan %0.49 araç kredisi desteği ve ardından salgının yayılması ile insanların yoğun isteği araç fiyatlarında hızlı artışa sebep olmuştu.

Otomobil Fiyatları Durdu! Sert Düşüş Yaşandı

Pandemi sürecinde ikinci dalganın alevlenmesinin ardından yine zorunlu kısıtlama kararlarının uygulanması ve sokağa çıkma yasaklarının başlaması, kredi faizlerinin artması ve ekonomik sıkıntıların ardından ikinci el otomobil piyasasında büyük bir talep daralması yaşanmıştı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanması ise ikinci el otomobil sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Konuya yönelik açıklama yapan Galerici Rıfat Bilgili pandemi ve sokağa çıkma yasağı tedbirlerinin satış potansiyelini olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek her yıl olduğu gibi bu yıl da satış rakamlarının sene sonuna doğru gerilediğini ifade etti. 50 bin liralık arabanın 100 bin liraya arttığı iddiasında bulunan Bilgili %100 prim uygulayan otomobillerde %20 civarında indirim geldiğini söylerek "Son zamnlarda galericilerden daha çok, memur galericiler ortaya çıktı.

'Memurdan, doktordan, öğretmenden araba' diye ilanlar arttı. '1 Milyon 700 bin TL'lik araba doktordan satılık', 'polisten 600 bin TL'lik araç satılık' ve 'imamdan da 400 bin TL'lik araç satılık' araba ilanlarını gözlemleyebilirsiniz.

Bunlar şu anda sonlandı. Şu anda gerçek alım satım işlemini gerçekleştirenler ortaya çıktı. Bazı satıcılar da 'opsiyonlandı' oyunu yapıyor. İlanda daha düşük fiyata satılan araçlara yüksek fiyata opsiyonlandı göstererek, piyasayı yükseltmeye çalışıyorlar" ifadeleri ile bu oyunun da artık yayıldığını belirtti. Anlık olarak piyasada 50 bin lira ve altında araç alan kişilerin sürekli olarak zarara uğrayacağını ifade ederek ortalama kaliteye sahip olan bir arabayı sahip almak isteyenlerin 100 bin lirayı gözden çıkarmaları gerektiğini vurguladı.

Talepte Düşüş Devam Ederse Otomobil Fiyatlarına İndirim Devam Eder!

Otomobil piyasasında fiyatları belirleyecek en önemli etken şu anda talep olduğu ifade edilirken vatandaşın talebindeki düşüşün otomobil fiyatlarına da indirim şeklinde yansıyacağı söyleniyor. 2021 tarihinde otomobil fiyatları için de süreci pandemi, ekonomik gelişmeler, kur ücretleri, sıfır otomobil üretimi ve vatandaşların talebi belli edecek.