Zor zamanlarında ek iş olarak taksicilik yaptığını açıklayan Putin, hayatı ile ilgili çok ilginç bilgiler verdi! Ders çıkartacak ve üstüne düşünecek çok şey var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından yaşadıklarını anlatırken, birliğe üye olan ülkelerde yaşanan toplumsal ve ekonomik yıkıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Sovyetler Birliği'nin çöküşünün "tarihi Rusya"nın sonunu getirdiğini söyleyen Putin, bu dönemde kendi aracılıyla şoförlük yaptığını da açıkladı.

O dönemde ekonomik zorluklar, pek çok Rus'un ek işler yapmasına neden olmuştu hatırlarsanız. Putin'in bu açıklamaları Pazar günü yayınlanan Rusya, En Yeni Tarih adlı bir belgeselde yer aldı.

Belgeselde açıklamalarda bulunan Putin, "Tarihsel Rusya'nın Sovyetler Birliği adı altında çözülmesi" olarak belirttiği dönemde Batı ülkelerinin Rusya'dan daha fazla ülkenin ayrılacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) 1991 sonrası dağıldıktan sonra geçimini sağlamak için taksicilik yapmak zorunda kaldığını 'Bazen ek para kazanmam gerekiyordu' cümleleri ile anlattı.

kapak_080011

“Yani arabayla özel bir şoför olarak ek para kazanırdım. Gerçek hakkında konuşmak zor, ancak maalesef durum böyleydi” diyen Rusya lideri, aslında bununla birlikte, Sovyetler Birliği'nin KGB güvenlik servislerinin eski bir ajanı olanı olarak da biliniyor. Daha önce de SSCB'nin düşüşünden yakınan Putin bu sefer otuz yıl önceki parçalanmanın Rusya’daki pek çok insan için bir "trajedi" olarak kaldığını söyledi.

69 yaşında olan Putin, “Sonuçta, Sovyetler Birliği'nin çöküşü nedir? Bu, tarihi Rusya'nın Sovyetler Birliği adı altında çöküşüdür. Yaşanan, 20. yüzyılın en büyük felaketi idi“ dedi.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Putin’in taksicilik yaptığı dönemde taksi sayısının çok az olduğu ülkede araba sahipleri tanımadıkları kişilere taksi şoförlüğü yaparak ek gelir elde ediyordu. Yani bir nevi korsan taksicilik yapılıyordu.

Putin’in eski bir KGB ajanı olması ile ilgili olarak ise hatırlarsanız, 1991'de Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'a karşı yapılan başarısız darbe girişiminin ardından KGB'den istifa ettiğini söylemişti.

Baba tarafından dedesi, Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; 1999-2000 yılları arasında başbakanlık, 2000-2008 yılları arasında Başkanlık, 2008-2012 yılları arasında tekrar başbakanlık görevini üstlenmişti. 4 Mart 2012 tarihinde yapılan seçimler sonucu %63,6 oyla Rusya Federasyonu'nun 3. kez devlet başkanı seçilmişti