Günümüzde pandemi sebebi ile ölümler artmışken bir taraftan da insanları gençleştiren hatta iyileştiren gelişmeler buluşlar paylaşılıyor. Ancak bir de gerçek var ki gelin okuyalım.

Günümüzde yaygınlaşan nüfus konusu malumunuz. Bu konuda kehanetleri de sürekli okuyoruz, duyuyoruz. İşte bu konuda en son Tesla’nın CEO’SU Elon Musk konuştu.

Elon Musk, yaşlanma karşıtı teknolojilere yönelik fikirlerini açıklarken, insanların ölmesi gerektiğini söyledi.

Son dönemde yaşlanmayı tersine çevirmenin yolunu keşfetmek ile ilgili çalışmalar ile gündeme gelen Jeff Bezos’u hedefinde tutan Uzay firması SpaceX’in ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO'su Elon Musk, yaşlanma karşıtı teknolojilere yönelik fikirlerini açıkladı.

13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak 13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak

elon-musk-e-jeff-bezos-1619973541761_v2_4x3

Musk, insanların daha uzun yaşamasını veya ölümsüz olmasını sağlamanın tehlikelerine dikkat çekerken insanların ölmesi gerektiğini savunan Elon Musk, "Ölmek bizim için önemli, çünkü insanlar çoğu zaman fikirlerini değiştirmez, öylece ölür. Sonsuza kadar yaşarsanız, yeni fikirlerin başarılı olamayacağı çok kemikleşmiş bir toplum haline gelebiliriz” sözleri ile düşüncelerinin nedenlerini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Amazon'un CEO'luk koltuğundan istifa eden Jeff Bezos uzay başta olmak üzere farklı alanlara yönelmişti biliyorsunuz.

Jeff Bezos, Rus girişimci Yuri Milner ile yaşlanmayı tersine çevirmenin yolunu keşfetmek amacıyla bir biyoteknoloji şirketine yatırım yapmış ve yatırım yapılan ve 2021’in başında ABD ve Birleşik Krallık'ta kurulan Altos Labs ile başta hayvanlarda olmak üzere insanlarda da vücut biyolojik saatini geri çevirmek için hücrenin yeniden programlanma teknolojisini araştırmaya başlamıştı.

Rus-milyarder-Yuri-Milner-uzayli-aramak-icin-Enceladus-a-gidiyor104974_0

Geçen yıl Ekim ayında, bir grup bilim insanı, Yuri Milner'ın Palo Alto’daki Los Altos Tepeleri'ndeki evinde toplanarak gerçekleştirdikleri iki günlük bilimsel konferans sonrası 2021 yılının başında kurulan Altos Labs haberini gençlik müjdesi ile almıştık. Çünkü bu bilimsel toplantının ana başlığı Biyoteknolojinin insanları gençleştirmek için nasıl kullanılabileceğiydi.

Altos’un teknolojisi biyolojiyi yeniden programlama üzerine kurulu olarak, basitçe amacı labratuvar ortamında hücrelerimizi gençleştirmenin bir yolunu bulmak. Bu yılın başlarında ABD'de ve Birleşik Krallık'ta kurulan bu şirket, Körfez Bölgesi, San Diego, Cambridge, Birleşik Krallık ve Japonya gibi yerlerde çeşitli enstitüler kuruyor ve prestijli üniversitelerden bilim insanlarını çok yüksek maaşlarla işe alıyor.

Bu şekilde gençleşmeyi hedefine alan 59 yaşındaki Yuri Milner ve 57 yaşındaki Jeff Bezos’un kimler olduğuna bakarsak, en magazinsel olanı tabi ki Temmuz ayında kurucusu olduğu Amazon firmasının CEO'luğundan ayrılan ve haftalar sonra uzaya ulaşmak için bir roket kapsülüne atlayarak hayatını riske atan dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos.

elon-musk-insanlarin-olmesi-gerek

Yuri Milner ise en bilindik hali ile ünlü teknoloji devi Google ‘un kurucu ortağı. 2013 yılında bizzat kendisi tarafından duyurulan ve yeniden hücre üretimine odaklanan ancak başarı gösteremeyen Calico Labs’ın da kurucusu olan Milner, yatırımlarıyla servet kazanan ve daha önce her yıl seçkin fizikçilere, biyologlara ve matematikçilere verilen 3 milyon dolarlık parlak siyah kravatlı Atılım Ödüllerini başlatan bilime oldukça meraklı İsrailli-Rus bir milyarder.

Yuri Milner'ın Palo Alto’daki Los Altos Tepeleri'ndeki  malikanesinde gerçekleşen toplantıda yapılan öneriler ise, CRISPR genom düzenlemesinin ortak keşfi için 2020'de Nobel'i paylaşan Yamanaka ve Jennifer Doudna'nın da dahil olduğu bir danışma kurulu tarafından değerlendirilmiş. İsimler bilim dünyasının en popüler isimleri.

Altos’a dahil olmadığını açıklayan Harvard Üniversitesi'nden ünlü araştırmacı David Sinclair ise "Yatırımcılar tarafından özellikle insan vücudunun bazı kısımlarını veya tamamını gençleştirmeyi amaçlayan yeniden programlamaya yatırım yapmak için yüz milyonlarca dolar toplanıyor" sözleri ile çalışmanın ciddiyetini vurguluyor.